Samsung končí s netbooky

0

Korejský gigant na poli spotřební elektroniky Samsung se podle nejnovějších zpráv chystá od roku 2012 upustit od výroby a vývoje netbooků. Namísto nich se prý plánuje soustředit na perspektivnější odvětví: malé 11 a 12″ subnotebooky a ultrabooky.

Tato zpráva má zdroj v e-mailu, který zástupce Samsungu údajně odeslal jednomu ze svých partnerů. V mailu se údajně mluví o “desetipalcových zařízení” (10 inch devices), což může znamenat buď netbooky, nebo tablety – třeba kvůli soudním sporům s Apple mediálně proslulý Galaxy Tab. Spolu s většinou ostatních novinářů zabývajících se mobilními zařízeními však sázíme spíše na zmíněné netbooky.

Netbooky byly ve své době úžasná zařízení – byla to dlouhou dobu jediná možnost, jak si pořídit velmi malý a lehký počítač s klávesnicí a operačním systémem Windows za nízkou cenu. Ostatní podobně malá zařízení byla buď PDA s mobilními operačními systémy, nebo extrémně drahé profesionální modely. Asus toto změnil svými EEE PC a řada výrobců včetně Samsungu jej úspěšně následovala.

Dnes je však netbook už víceméně přežitý. Rozlišení displeje 1024 × 600 px., které většina z nich stále používá, je opravdu nouzové a na rozumné používání nestačí. Netbooky jsou tak z jedné strany “drceny” expandujícím trhem tabletů, které často nabízí výrazně lepší rozlišení (1280 × 800 px.) a slušnou použitelnost pokud nepotřebujete psát mnoho textu a z druhé strany levnými třináctipalcovými notebooky, které zase nabídnou větší displej, větší klávesnici, pořádný systém (netbooky dnes obvykle používají Windows 7 Basic) a ne o mnoho vyšší cenu. Díky tlaku na co nejnižší ceny jsou navíc u netbooků dost nízké marže.

Toto všechno jsou možné důvody, proč se Samsung k tomuto kroku rozhodl, i když konkrétní důvody neznáme (a vlastně ani není jisté, že korejci nakonec s netbooky opravdu přestanou). Pokud jej budou následovat i ostatní výrobci, bude se jednat o konec jedné éry. V této souvislosti zmíníme ještě zprávu z Aceru, který se prý v oblasti netbooků hodlá soustředit na rozvojové země a ve zbytku světa hodlá také sázet spíše na ultrabooky.

Zdroje: notebookcheck.net (1/2)

Ohodnoťte tento článek!