Samsung kopíruje iPhone a iPad, Apple jej proto žaluje

0

Apple žaluje jihokorejského rivala kvůli kopírování iPhonu a iPadu. Samsung prý až příliš okatě převzal design, který pak použil u řady telefonů a tabletů Galaxy. V pátek vyplněná žaloba ukazuje na to, že Samsung zneužívá 10 patentů a dvě obchodní značky Applu. Případ byl otevřen u sanfranciského okresního soudu.

Cupertinská firma svého soka kritizuje za nedostatek vlastních inovací, když musí přebírat cizí nápady. Samsung podle slov zástupce Applu okopíroval třeba kulaté rohy telefonu, stříbrný lem kolem hrany, plochou přední stranu nebo třeba uživatelské rozhraní v menu. Když si srovnáte obrázky vedle sebe, telefon je opravdu podobný a nadstavba TouchWiz se podobá iOS více než standardní Android.

iPhone 3GS a Galaxy S
iPhone 3GS a Galaxy S, foto: Glaswelt

Žaloba je zajímavá ze dvou pohledů. Jednak se Apple znovu pouští do boje s gigantem (už proti němu stojí Motorola, Nokia nebo HTC) a jednak je Samsung jedním z nejdůležitější dodavatelů firmy. Vždyť jen v iPhonu 4 najdete procesor a flash paměť Samsungu (viz rozborka iFixit).

Tím nechci říct, že by je Jihokorejci mohli odkopnout, to mají určitě smluvně ošetřené. Ale na vzájemné vztahy dopadne stín, který může mít následky v příštích letech.

Zdroj: NYT, Macworld

Ohodnoťte tento článek!