Samsung má prý 64bitové Exynosy skoro hotové. Vyvinul pro ně vlastní CPU?

0

Ačkoliv má nový Iphone stále jen 1 GB operační paměti, firma Apple s předstihem do telefonu obsadila 64bitový procesor, a to vůbec první v oblasti mobilních telefonů. Prvenství je pochopitelně prestižní a konkurenční Samsung se prakticky vzápětí nechal slyšet, že na 64bitových telefonech pracuje také. Nešlo však očividně o „damage control“ – podle dalších informací, které nyní prosakují z Koreje, totiž Samsung skutečně finišuje práce na 64bitových čipech architektury ARM.

Ony 64bitový telefon tedy poběží přímo na čipech Exynos od Samsungu. Detailů k dispozici mnoho není, kromě tohe, že vývoj je v posledních fázích a že by se tyto čipy snad měly objevit již v příští generaci telefonů (a tabletů). Vzhledem k tomu, že Samsung již nyní do mobilních zařízení osazuje až 3 GB RAM, ostatně asi firma musela s nutností přechodu na 64bitové čipy počítat.

Zůstává nám zde jedna záhada. 64bitová jádra licencovaná přímo od ARM Holdings by ještě nějakou dobu neměla být připravena k výrobě. Na trhu se s nimi počítá až v roce 2014, a dle všeho spíše v jeho druhé půli. Jak Apple, tak firma AppliedMicro, která také již 64bitový čip ARM nabízí, spoléhají na vlastnoručně navržená alternativní jádra (měl bych ještě zmínit, že Applied Micro svůj produkt ohlašuje opakovaně snad již od minulého roku, takže těžko říct, zda již skutečně svůj X-Gene dodává). Znamená to tedy, že Samsung také stvořil vlastní návrhy 64bitových jader ARM? V opačném případě by totiž asi musel s doháněním Applu počkat ještě snad i rok – jako ostatní výrobci licencující Cortex-A57 nebo A53.

Čipy Samsung Exynos

Web SamMobile, který korejskou zprávu převzal, hovoří o tom, že čip bude používat tato licencovaná jádra (bez ohledu na to, že ještě nemají být připravena k výrobě). Z výše uvedených důvodů je to poměrně překvapivé, a je tedy myslím docela pravděpodobné, že zde ve skutečnosti došlo k informačnímu posunu. V zdrojovém materiále v korejštině totiž po zběžném ohledání zmínku o jádrech Cortex nenacházím. Navíc: pokud si vzpomínáte, koncem července (júla) jsme psali o tom, že Samsung možná vlastní jádra CPU pro mobilní čipy skutečně vyvíjí. Šlo sice o nepodloženou informaci, mohla by ale nasvědčovat tomu, že stejně jako u Applu, bude i Samsungova 64bitová chlouba produktem interního vývoje.

 

Pokud by to byla pravda, pak by Samsung stejně jako jeho úhlavní mobilní nepřítel měl být také schopen čip s 64bitovou architekturou uvést s náskokem před zbytkem výrobců mobilních čipů SoC závislých na Cortexech (ještě by ho ze stejného důvodu mohl předběhnout Qualcomm, či Intel, který 64bitovou architekturu má – jen tento režim u Atomů pro telefony schválně deaktivoval). Telefon (či tablet) s 64bitovým Exynosem by tak Samsung mohl mít klidně již v zimě nebo na jaře příštího roku (stávající „vlajková loď“ Galaxy S4 přišla letos v březnu/marci).

Jistou možností je i to, že Samsungu se podařilo vydobýt určitý náskok oproti ostatním uživatelům Cortexů prostě proto, že má vlastní továrny. S interním a časným přístupem k výrobním linkám může zcela nová jádra odladit rychleji než konkurence bez vlastních výrobních kapacit. Tato výhoda by ale asi nemohla Samsungu zajistit třeba i půlroční náskok. Každopádně si na rozřešení této otázky budeme ještě muset počkat.

Čipy Exynos

Zdroj: SamMobile

Ohodnoťte tento článek!