Samsung na CES odhalí obrazovky typu MicroLED. Je tu revoluční náhrada LCD i OLED?

1
Samsung Cinema Screen
Samsung Cinema Screen

Každý, kdo se trochu zorientoval v technologiích a kvalitách dnešních monitorů, televizí a mobilních panelů, asi vyhlíží, kdy se OLED stane standardem a nahradí řadou nectností provázené panely LCD. Jenže i obrazovky OLED mají závažné problémy a jejich rozšíření mimo televize a mobily není o moc dál, než před deseti lety. Ovšem pozor. Vypadá to, že by se na scéně mohla objevit alternativa, která by nechala za sebou jak problémy LCD, tak panelů OLED.

Jde o tzv. technologii MicroLED. Její princip je podobný jako u OLED, nepoužívá matrici s podsvícením jako LCD, ale každý pixel – respektive subpixel – je u ní aktivním zdrojem světla. Rozdíl je v tom, že panely MicroLED jsou složené z miniaturních (rozměrem do 100 µm) klasických svítivých diod čili LED z běžně používaného polovodičového materiálu, zatímco u OLED jde o speciální organické diody. Se značným zjednodušením lze proto MicroLED charakterizovat jako OLED bez onoho O, které značí právě „organické“.

Zdá se, že nástup MicroLED chystá jeden z největších výrobců displejů, Samsung. Korejský koncern údajně v lednu na CES 2018 představí jako jednu ze svých velkých novinek televizi založenou na obrazovce typu MicroLED, respektive asi její prototyp. Má jít o docela velký formát, úhlopříčka prý měří 150 palců (381 cm), přičemž rozlišení je 4K/UHD. Tato informace pochází od korejské větve ZDNetu a podle stejného zdroje má tento prototyp snad stále ještě v roce 2018 následovat i komerčně prodávaná verze.

Informační materiál k technologii MicroLED od TrendForce
Informační materiál k technologii MicroLED od TrendForce

Rychlá odezva, skvělé barvy a kontrast bez stárnutí a vypalování

V čem by byl příchod MicroLED skvělou zprávou, když už tu máme OLED? Tato technologie má totiž mít výrazně lepší vlastnosti, pokud se rovnou nebude dát mluvit o tom, že odstraňuje problémy, kterými OLED trpí. Jejich zdrojem je totiž zčásti právě onen organický materiál, takže anorganické LED by mohly dát vzniknout technologii s mnohem menšími slabinami. Panely MicroLED nemají trpět stárnutím pixelů jako OLED, nebo minimálně tak rapidním. Zároveň by také mělo být odbouráno vypalování obrazu, tedy problém, kdy se statický obraz může permanentně „otisknout“ do pixelů.

Svítivost anorganických LED má být možná i násobně lepší, takže tyto panely mají potenciál pro větší jas a lepší kontrast. Na stejnou úroveň jasu by pak pro změnu měly potřebovat méně energie. Jsou tedy efektivnější a to z nich dělá zajímavého kandidáta na použití v telefonech. Jejich výrobu údajně zkoumá i Apple ve spolupráci s TSMC, pravděpodobně právě z tohoto důvodu. Aplikace v tomto segmentu ale asi budou trvat déle, protože vyžadují větší miniaturizaci jednotlivých LED než velké obrazovky.

Vzhledem k oněm problémům s OLED by anorganická náhrada mohla být prakticky dar z nebes, který by konečně mohl se vším všudy nahradit technologii LCD (proti té by MicroLED také měly širší barevný gamut, kontrast a odezvu). Otázka samozřejmě je, zda se podaří vyvinout efektivní a levnou výrobu i velkých panelů. Velká úhlopříčka prototypu od Samsungu by teoreticky mohla naznačovat, že firma nechce MicroLED omezovat jen na nějaké malé mobilní displeje. Ale klidně můžeme být zklamáni. Sony ukazovalo 55palcovou MicroLED televizi vyrobenou experimentálními postupy už v roce 2012 pod označením „Crystal LED Display“ (CLED), ale poté se nepodařilo přijít s ekonomickým postupem masové výroby. Snad se to teď povede Samsungu. I Sony ale loni ohlásila velkoformátový displej na bázi CLED, byť ne pro spotřebitelskou sféru, což by mohlo být také dobré znamení pro rozjezd této technologie. Podle některých zdrojů jsou také obří obrazovky Samsung Cinema Screen pro kina založeny ne na LCD, ale na stejné technologii anorganických LED, byť asi ne nutně v „mikro“ velikosti.

Prototyp televize s panelem MicroLED (Crystal LED) od SOny, 2012
Prototyp televize s panelem MicroLED (Crystal LED) od Sony, CES 2012 (Zdroj: TechHive)

Doposud to byly právě výrobní postupy, které bránily MicroLED uvést do praxe. Jak vyplývá z výše uvedeného, samotný princip není nějak radikálně nový a pochází už z roku 2000. Při výrobě je nutné připravit pole jednotlivých polovodičových LED-pixelů (po jedné, nebo ve větších celcích) a poté je přenést a připojit na substrát a to vše rychle, levně a spolehlivě. Jak moc prošlapala cestičku pro úspěšné zvládnutí tohoto procesu už výroba OLED a zkušeností s ní, těžko říci. Klíčová bude ale samozřejmě cena, jinými slovy kdy se podaří dostat výrobní náklady dostatečně nízko, případně zda se to vůbec někdy podaří. Zatím nezbývá než doufat, že MicroLED uspěje tam, kde OLED (zatím) selhává, a že to nebude trvat tak dlouho.

Samsung na CES odhalí obrazovky typu MicroLED. Je tu revoluční náhrada LCD i OLED?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář