Samsung Orion: dvoujádrový Cortex A9, na který jsme čekali

0

Mikroprocesor Samsung Orion je konečně tady. Proč tolik slávy? Jedná se o licenci dlouho slibovaného ARM Cortex A9 o frekvenci 1 GHz. Tento čip vyráběný 45nm technologuí má dvě jádra se 32 KB instrukční a 32 KB datové cache první úrovně pro každé jádro a 1 MB sdílené paměti druhé úrovně. Přímo na tom samém waferu se navíc nachází řada dalších modulů, mj. dekodér a dokonce enkodér schopný přehráváí či nahrávání Full HD videa se třiceti snímky za sekundu.

Mikroprocesor Samsung Orion

Grafické jádro s podporou OpenGL pak slibuje až pětinásobný výkon, integrovaný kontrolér pak obslouží až tři monitory současně, přičemž podporován je standard HDMI 1.3a. Na výběr je široká řada podporovaných pamětí (různé typy flash, SSD i HDD přes SATA i eMMC, LPDDR2 i DDR3) přičemž pamťové čipy lze stohovat přímo na pouzdro procesoru. Čip, jenž má v sobě i GPS modul, bude pro vybrané partnery k dispozici ještě letos, pro ostatní příští rok.

Spolu s vhodně odladěným Linuxem nejen že má již nyní fakticky zajištěnou masivní převahu ve všech MID (mobilní internetová zařízení, např. tablety), ale má již slušnou šanci prosadit i v netboocích a přijde-li ARM později s revizí o vyšší frekvenci, zkoušet to může i v subnoteboocích.

Zdroj: engadget

Samsung Orion: dvoujádrový Cortex A9, na který jsme čekali

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte