Samsung ostrouhal: AMD i Nvidia budou vyrábět GPU u TSMC 16nm FinFETem

0

Dnes proběhla internetem zpráva, že TSMC si i nadále udrželo přízeň AMD i Nvidie, neboť obě firmy soupeřící na poli grafických akcelerátorů hodlají i nadále vyrábět grafické čipy u Taiwanské společnosti.  Ta naopak ztratila některé zakázky od společností Apple (Apple A9) a Qualcomm (Snapdragon 820), kteří začali využívat továrny Samsung Foundry. K tomu je nejspíš vedly průtahy s vývojem 16nm FinFET výrobního procesu u TSMC, zatímco Samsung již rozběhl výrobu čipů na 14nm FinFET procesu.

AMD a Nvidia vyrábějí u TSMC

Oba výrobci čipů pro diskrétní grafické karty tedy zůstávají s produkcí u TSMC. AMD bude u TSMC vyrábět grafická jádra pro diskrétní karty, zatímco procesory bude produkovat na 14nm FinFET procesu u Global Foundries. U TSMC by se tedy měly vyrábět čipy generace Arctic Islands, o nichž jsme nedávno psali.

Nvidia sice přidala Samsung Foundry mezi své výrobní partnery a údajně si u nich nechala na zkoušku vyrobit několik čipů, ale podle posledních informací zůstane u osvědčeného partnera TSMC. Již dříve Minimálně v případě příští generace grafických čipů architektury Pascal (GP100).

Důvodů, proč oba výrobci zůstali u TSMC potažmo Global Foundries a nedezertovali k Samsung Foundry, je možná dosti prozaický. Samsung totiž vyvíjel 14nm FinFET primárně pro malé čipy SoC a IoT, a přestože má k dispozici dvě verze výrobního postupu (Low Power Early a Low Power Plus), ani jedna nejspíš není vhodná pro velké čipy. Navíc v Samsungu nemají ani zkušenosti s výrobou velkých čipů a žádný z výrobců neměl příliš velkou chuť experimentovat. Výsadní postavení TSMC s výrobou velkých grafických čipů se však může brzy otřást, neboť Samsung pilně pracuje na 10nm výrobním procesu.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!