Samsung představil velké OLED displeje v průhledném skle nebo v zrcadle

0

Monitory s LCD panely a všemi jejich zvláštnostmi tu s námi asi ještě dlouho budou, nicméně poslední dobou to zase začíná vypadat líp s obrazovkami typu OLED. Nedávno LG Display oznámilo, že hodlá rozjet ve větším výrobu velkých OLED televizí, a ukazovalo při té příležitosti zajímavý pružný prototyp na zeď, silný jen 1 mm. Podobné pozoruhodné demo své technologie OLED nyní prezentuje také Samsung – ovšem v jeho případě jde o obrazovky, tvořící čiré průhledné sklo, nebo dokonce zrcadlo.

Samsung tyto panely s příchutí Science-Fiction tento týden představil v Hong Kongu a na fotografiích můžete vidět, jak na živo vypadaly. Nemáme bohužel údaje o tom, jak jemné rozlišení obraz na těchto panelech má, úhlopříčka by ale u obou měla být televizních 55 palců. Ovšem jak u panelu, skrze nějž lze vidět na druhou stranu, tak u panelu, který je zároveň zrcadlem, je efekt docela pozoruhodný.

Průhledný displej typu OLED od Samsungu
Průhledný displej typu OLED od Samsungu

Samsung pro panely tohoto typu vidí použití hlavně v reklamě, v obchodech, informačních tabulích a podobně. Průhledný panel může sloužit jako oživená výloha, OLED zrcadlo by zase mohlo běžet například v buticích. Při použití v kombinaci s kamerou (zajímavé je, že zpráva výslovně mluví o 3D snímačích Real Sense od Intelu) by se dalo vytvořit zrcadlo zobrazující pohled takříkajíc do „augmented reality“. Na panel by přes váš odraz bylo možné vykreslit doplňky, šperky, oblečení, změnit účes a tak podobně. Tato kombinace technologií by mohla být docela zábavná (vtipných použití se asi dá vymyslet dost), otázka je samozřejmě, jak dobře softwaru půjde analýza obrazu a jak dobře budou jeho úpravy vypadat.

Zrcadlící displej typu OLED, předvedený Samsungem
Zrcadlící displej typu OLED, předvedený Samsungem

Samsung uvádí, že jeho zrcadlový panel OLED by měl mít podstatně lepší vlastnosti než podobné panely na principu LCD. Odráží až 75 % dopadajícího světla a má také větší barevný rozsah – pokrývá více než 100 % barevného prostoru NTSC, kdežto LCD by při tomto použití dosahovalo jen nějakých 70 %. Výhodou je také lepší kontrast a krátká odezva (1 ms). Také průhledná varianta panelu má být lepší než existující pokusy s matricemi LCD, propouštět má více než 40 % světla. Minimálně na fotografiích vypadá pro svůj účel už dostatečně transparentní, i když pro použití v okenní tabuli by přece jen asi takový panel byl příliš tmavý.

 

Uvidíme, zda se podobné parádičky nějak výrazně rozšíří, nebo zda zůstanou spíše výstřelkem. Chytrá či aktivní zrcadla by se teoreticky mohla stát podobným objektem „denní potřeby“ jako digitální fotorámečky. U transparentních panelů by ovšem použití měla být i praktičtější – například pro zobrazování informací na sklech automobilů, pro zvýraznění důležitých objektů nebo „noční vidění“.

Zdroje: The Tech Report, Samsung (Business Wire)

Samsung představil velké OLED displeje v průhledném skle nebo v zrcadle

Ohodnoťte tento článek!