Samsung vyrobil první paměť LPDDR5. Mobily díky ní zrychlí a déle vydrží

0
Samsung LPDDR5
Samsung vyrobil první LPDDR5

Korejský výrobce dnes technologický svět překvapil oznámením o úspěšné výrobě prvního paměťového čipu nové generace – LPDDR5. Tento standard zatím JEDEC stále vyvíjí (stejně jako DDR5), takže o něm zatím prakticky nic nevíme. Něco mále ale prozradil samotný Samsung.

Jeho první prototyp je vyráběn 10nm-class procesem (tj. něco mezi 10 a 19 nm) a má podobu 8Gb (tj. 1GB) čipu. Pod jedno pouzdro výrobce vložil osm těchto čipů, takže vyprodukoval 8GB modul, který lze použít ve smartphonech nebo automobilech. Zatím se ale bude jen testovat a ověřovat, na trhu totiž žádné čipsety s potřebným řadičem nejsou. Samsung také ještě ani neprozradil, kdy odstartuje velkovýrobu. Dostupnost ale odhaduje na éru 5G smartphonů, takže možná někdy na přelomu let 2019 a 2020.

Co LPDDR5 vlastně přinese? Především vyšší rychlost. Oproti LPDDR4 vzrostla propustnost o 50 % z 4266 Mb/s na 6400 Mb/s. Při 64bitové šířce, která se bude používat u špičkových smartphonů, se dostaneme na rychlosti 51,2 GB/s.

K dispozici budou i úspornější moduly běžící při napětí 1,05 V (místo 1,1 V) a ty nabídnou propustnost 5500 Mb/s. Napětí se podle Samsungu bude snižovat dynamicky podle potřeb procesoru, LPDDR5 k tomu přinese ještě nový „deep sleep mode“ pro běh v nečinnosti a design zamezí zbytečnému přepisování buněk, které už mají hodnotu 0. Celkově se tak spotřeba oproti LPDD4X sníží až o 30 %, což by se mělo projevit v delší výdrži telefonů.

Samsung vyrobil první paměť LPDDR5. Mobily díky ní zrychlí a déle vydrží
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů