Samsung Q80T je špičkový QLED televizor s inteligentním režimem (test)

6

Samsung minulý měsíc představil letošní řadu televizorů a velkou část z nich zaujímají modely s obrazovkou typu QLED. Q80T je čtvrtý nejvyšší model z letošní řady televizorů a druhý nejvyšší s rozlišením 4K.

Záměrně jsem si vybral na test právě tento model, neboť už nejde o drahou vlajkovou loď, ani o televizor s rozlišením 8K. Současně ale ještě nabízí všechny špičkové technologie Samsungu včetně prostorového zvuku OTS a přímého zadního podsvícení. Podle Samsungu sice nejde o nástupce loňského Q80R, to spíše Q70R, ale na tom tolik nezáleží. V prodeji je v úhlopříčkách 49/55/65/75 palců (na test mám 65″ variantu).

165 centimetrů už zaplní celou zeď v nejednom pokoji. Dnešní velké televizory není snadné vybalit a nainstalovat, musíte na to být alespoň dva. Tenké provedení a velká úhlopříčka = hlavně opatrně. Výrobci se občas snaží v tomto pomoci, a tak Samsung použil krabici, kterou sundáváte z televizoru (u velkých úhlopříček již celkem standard). Na boční okraje obrazovky pak nalepil ochranné pásky pro případ, že byste při přenášení omylem chytnuli za displej.

Samsung patří mezi výrobce, a možná je v tomto i jediný, kdo si dává velmi záležet i na zadní straně televizoru. Není to jen kvůli případnému umístění doprostřed interiéru místo ke zdi, důležitá je i praktičnost. Třeba napájecí kabel zde pěkně zapadne do připravené drážky.

Q80T má kovový rám i kvalitní plasty na zadní straně, všechny konektory jsou na pravém boku dobře přístupné. Není ani přehnaně tenký, ale rámečky okolo obrazu zaujímají již jen pár milimetrů. I při 65″ drží televizor jeden centrální stojan na čtyřech šroubech.

Při sundávání jeho krytu se možná úplně neshodnete s manuálem, který naznačuje něco jiného, ale to je drobnost. Jenže takto velký televizor je na centrální stojan trochu moc. Už když televizor pokládáte na jeho budoucí místo, nezbavíte se pocitu, že stabilita vypadá jinak a možná jej shodí i vaše přerostlá kočka. Ta by sice musela vyvinout větší sílu, ale kymácení i při drobném zavadění tu prostě je. Samozřejmě když se na televizor jen díváte, nic se s ním neděje. Televizor jde případně přidělat i na držák na zeď, což bych já raději udělal.

Tip: Televizor na zahradu? Samsung nabízí outdoorový QLED s odolností IP55

Skvělá antireflexní vrstva

Na obrazovce televizoru je nalepená ochranná fólie. Možná si toho zpočátku ani nevšimnete, obraz je pěkný i přes ni a napadne vás, že je to jak u smartphonu – u něj si někteří uživatelé také nechávají folii nalepenou. Ale když ji sundáte, tak je obrazovka najednou o kus matnější. Bez folie vynikne jedna z předností televizorů QLED od Samsungu, a tou je antireflexní vrstva. V porovnání s obrazovkou typu OLED nebo i QLED od TCL prostě Samsung není zrcadlo, což považuji v praxi za důležité.

Samsung QLED Q80T obr6
Samsung QLED Q80T, zde ještě s ochrannou fólií

Dálkové ovládání je pořád špička

Nové dálkové ovládání je pořád výborné a možná nejlepší na trhu (už jsem ale delší dobu nezkoušel LG, které též mívá výborné ovladače). Skvěle padne do ruky a je všesměrové. Základem je směrový kříž a výrazné kolébkové ovladače hlasitosti a přepínání programů. Je zde přímý přístup k ambientnímu módu a streamovacím službám Netflix, Amazon Prime a Rakuten. U vyššího modelu jej dostanete v hliníkovém provedení, ale i toto plastové je velmi dobré.

Samsung QLED Q80T obr33
Samsung QLED Q80T Dálkové ovládání

Konektorová výbava

Tento model ještě nemá One Connect Box. Externí provedení elektroniky s tunery a porty připojené jediným tenkým kabelem k televizoru je jedna z vymožeností Samsungu, kterou by už mohl pustit do nižších řad QLEDů. Letos ji nabízí pouze u vlajkových lodí Q95T a Q950TS (8K).

Samsung QLED Q80T obr3 Konektory
Samsung QLED Q80T obr3 Konektory

Mezi standardní sadou portů nenajdete sluchátkový jack, Samsung již předpokládá použití bezdrátových modelů. Což je naprosto v pořádku. Jsou zde dva porty USB, čtveřice HDMI (jeden s podporou eARC důležitou pro Dolby Atmos).

Obraz

Rozlišení 4K s podporou HDR je dnes standard. Samsung Q80T již nabízí přímé zadní podsvícení a u HDR uvádí špičkový (bodový) jas až 1500 nitů. Při bílé na zhruba devítině plochy obrazovky jsem naměřil 470 nitů a při rozsvícení jednoho bodu byste se měli dostat na zmíněných 1500 nitů. Každopádně je to hodně  a hlavně HDR obsah bude nádherně svítit.

Je zde i lokální stmívatelné podsvícení, byť se Samsung počtem zón nechlubí. Možná by jej uvedl, kdyby šlo o velké číslo. U dvou typických příkladů, kdy je tento parametr důležitý, jsem žádný problém nezaznamenal – černé pruhy nahoře a dole u širokoúhlého filmu byly stále černé a v případě zobrazení bílých bodů na tmavém pozadí (aka vesmír) není halo efekt také nijak výrazný.

Samsung stále odmítá podporu Dolby Vision a trvá na svém HDR10+. Pro diváka je naopak důležitá co největší podpora formátů, neboť na Dolby Vision stojí například Netflix a nově i Disney. Pokud koukáte jen na Novu, tohle vás zajímat nemusí (a takto vybavený televizor si ani nekupujte).

Inteligentní režim určuje, jak má vypadat obraz i zvuk, přičemž bere v potaz i okolní podmínky. Můžete si jej přitom zapnout jen na něco, třeba na zvuk a obraz raději ručně přepnout do filmového režimu. V něm poskytuje méně zářivé, ale přesnější barvy.

U zvuku umí automaticky upravovat hlasitost podle hluku u vás v pokoji. Televizor se vás nebude snažit přeřvávat, naopak zajistí, abyste se slyšeli. V této oblasti má celkem tři funkce.

Filmový režim

Ve filmovém režimu jsou barvy vcelku dobře vyvážené a směřují jen lehce do modra. A to přesto, že je automaticky vybrán nejteplejší tón. Kalibrací by šlo barvy ještě zpřesnit, ale to už nepoznáte. Křivka gama je pěkně rovná okolo hodnoty 2,4.

Inteligentní režim mi zvolil podobné nastavení, jako u dynamického módu. Zde se barvy rozzáří, trochu přesaturují a jsou více studené (podle sondy, oči by řekly, že hezčí).

Samsung QLED Q80T sonda Filmový režim
Samsung QLED Q80T sonda Filmový režim
Samsung QLED Q80T sonda Filmový režim gama
Samsung QLED Q80T sonda Filmový režim gama

Rovnoměrnost podsvícení by u přímého zadního podsvícení mělo být dokonalé, ale tohle označení se hodí jen pro OLED. Je to sice lepší, než u bočního podsvícení, ale pořád jsou okraje mírně tmavší. V praxi si toho nevšimete. V mém případě měl televizor zřejmě vadnou nějakou podsvětlovací diodu, což znamenalo o polovinu tmavší místo v jedné části obrazu. To se může stát a takový televizor by vám měl prodejce normálně vyměnit.

Samsung QLED Q80T obr24 Homogenita obrazu
Samsung QLED Q80T obr24 Homogenita obrazu

Tento filmový režim ale (u žádného televizoru Samsung) není k dispozici u připojeného notebooku. Samsung prostě předpokládá, že notebook znamená prezentaci a zvolí jiný typ barev. Že byste si z laptopu pouštěli přes HDMI film? Ani náhodou. Z externího disku to již jde i ve filmovém režimu.

Zvuk jako Dolby Atmos?

Šest měničů skrytých v dolní části televizoru podává velmi dobrý výkon. Tento model již podporuje technologii OTS, která vytváří prostorový zvuk podle pohybujících se objektů na obrazovce. Podobně jako Dolby Atmos, i když s ním se tak úplně srovnávat nemůže.

Subjektivě bych řekl, že tento model je na hranici rozhodování, jestli si k televizoru pořídit soundbar. Ale spíše ano, neboť pořádný zvuk začíná být z hlediska zážitku skoro důležitější. Až se soundbarem získáte plnější zvuk, přičemž letošní generace televizorů již umí soundbar propojit i s interním reprem.

Tizen

Tizen je na aplikace trošku chudší než Android TV (a neexistuje pro něj Kodi), ale většinu internetových televizí tu najdete. Z tohoto hlediska je na tom možná i lépe. Předinstalované jsou Netflix, Amazon Prime, Apple TV, Google Movies, YouTube a Rakuten. Doinstalovat můžete Telly (Digi TV), Kuki, HBO Go, Spotify, O2 TV, T-Mobile TV, Mall TV či Voyo.

V dolním pásu Tizenu je už delší dobu i reklamní pozice, kterou zabírá inzerce na aplikaci od Skylinku. Mezi aplikacemi je i webový prohlížeč, který vcelku dobře funguje. Sice stále nevím, proč by někdo chtěl na televizoru webový prohlížeč, ale prý takoví zákazníci jsou a Samsung jim vyšel vstříc.

Ambientní mód má mnoho režimů, jak nechat televizor zapnutý i když se na něj nedíváte. Některé jsou i hezké. Zajímavá možnost je třeba pouštět na televizoru hudbu z mobilu tak, jako by televizor byl jeden velký bluetoothový reproduktor.

Hodnocení

QLED poskytuje krásné barvy, což vynikne hlavně u HDR obsahu. Musíte ale počítat s absencí Dolby Vision. U přímého přehrávání médií z laptopu zase počítejte s absencí filmového režimu, který vám Samsung nedovolí u počítače nastavit. Na takto velké úhlopříčce už jsou občas vidět artefakty u filmů v rozlišení 720p.

Spotřeba se pohybuje mezi 120 a 160 W, ale ve filmovém nerozzářeném módu klesne až o třetinu. Jelikož sám používám u svého televizoru soundbar, tak zvuk u Q80T mě přesvědčil jen zčásti. Hraje velmi dobře, ale i průměrný soundbar jej dokáže ještě zlepšit.

QLED od Samsungu je dobré zvolit, pokud si nejste jistí odolností OLEDu, preferujete matný antireflexní obraz a skvělé dálkové ovládání. Taktéž jeho nový inteligentní režim je velmi zajímavý. Tohle je zkrátka další špičkový televizor.

Samsung Q80T je špičkový QLED televizor s inteligentním režimem (test)
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 7 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. Osobne som pred rozhodnutím kúpiť si minuloročný model Q85T, ktorý je už lacnejší, než tohtoročný model, má mierne lepšie parametre ako Q80T a naviac One Connect box. Apropo, ešte jednu dôležitú vlastnosť majú tieto modely a to okrem výborného antireflexu, aj rozšírené pozorovacie uhly – Ultra Viewing Angle. To je pri VA paneloch veľmi dôležitá vlastnosť.

  2. Mám Samsung QE55Q6FN.
    Zásadní nevýhoda téhle TV je dálkové ovládání. Bydlím v bytovce se silně zarušeným pásmem 2,4GHz a dálkové ovládání se spáruje tak na 3-5 pokus (zap/vyp jede infra, pak už radio). Občas mám chuť rozmlátit to.
    Tohle se jako Samsungu vůůůbec nepovedlo 🙁

  3. Mám v úmyslu koupit novou TV a vzhledem k tomu, že hodně koukáme přes den, preferuji Samsung. Už jsem chtěl koupit 70R, ale v té nejmenší velikosti má pouze 50Hz. A u nového 49″80T to zřejmě vypadá na to samé., údaje prodejců se rozcházejí.
    Má význam kupovat TV za 35 000,-Kč s 50Hz? Co nový 48″ LG OLED?