Samsung S250: prcek s 250GB na plotnu

0

SpoinPoint série S250 – malý, tichý, levný?

Samsung sice už uvedl i pevné disky s kapacitou 334 GB na plotnu, série F1 se však sestává zatím jen ze 750GB a 1TB modelu. Pro ty z vás, kdo se poohlížíte po levném disku a kapacita kolem 200, 250 GB vám bohatě postačuje, je tu série SpinPoint S250, s níž jsme tu čest na ExtraHardware také ještě neměli.

Jak už název napovídá, jedná se o pevné disky s kapacitou plotny 250 GB, pro testovaný model HD200HJ nabízející kapacitu 200 GB tedy jediná plotna vystačila. A to dokonce s podivnou rezervou. Model HD250HJ kapacity plotny využije lépe, v době zápůjčky však nebyl skladem. Kolem SpinPointů S250 vznikly také spekulace o tom, že disky označené jako HD200HJ a 250HJ by mohly používat jen 5400 otáček za minutu a disky označené řetězcem končícím na 1HJ pak 7200 otáček, nakonec se však ze všech S250 vyklubaly normálně 7200otáčkové SATA disky. 8MB cache je pro menší a levnější disky běžná a dostačující.

 • název: Samsung SpinPoint S250
 • modelové označení: HD200HJ
 • kapacita: 200 GB, formátovaná: 186 GB
 • 1 plotna, 250 GB na plotnu, kolmý zápis
 • 7200 ot./min, 8 MB cache
 • rozhraní: SATA, 300 MB/s, NCQ
 • přístupová doba: 8,9 ms (+ rotační zpoždění 4,17 ms)
 • hmotnost: 462 g
 • spotřeba (idle/seek): 3,2/4,8 W

Co mě trošku zaráží, je spotřeba disku v idle. Takřka všechny novější disky Western Digital mají v režimu nečinnosti již kolem 1 W (srovnejte s grafem z recenze WD Green Power), to samé ale neplatí pro disky dalších značek. Barracudy 7200.11 si v idle klidně řeknou o 8 W, Hitachi P7K500 250 GB zhruba o 3,6 W. Zato spotřeba 4,8 W při operaci seek je velice dobrá a odpovídá modernímu jednoplotnovému disku.

Samsung u S250 uvádí v idle ještě nižší hlučnost než Western Digital u 5400otáčkového Caviaru GP, tak uvidíme.

Technologie disků Samsung, informace z HD Tune, fotky

Na webu Samsungu se můžete dozvědět o tom, co vlastně dělají technologie, jež jsou ve specifikaci disku uváděny.

SilentSeek

Od vynalezení mechaniky pevného disku (HDD) je doba vyhledávání základním měřítkem výkonu. Čím rychleji je hlava umístěna na požadovanou stopu, tím je výkon vnímán jako lepší. Takovýto dojem vedl ke snaze co nejvíce urychlit dobu vyhledávání, a to na úkor nízké hladiny hluku.

Ve snaze zcela redukovat hluk vytvářený pevným diskem vyvinul Samsung technolgii SilentSeek. SilentSeek se liší od technologie NoiseGuard zejména v tom, že by měla spíše minimalizovat hluk vyvolaný pohybem čtecí/zapisovací hlavy. SilentSeek je navrhována tak, aby minimalizovala mechanické dráždění způsobené jakoukoli rezonancí, nebo jinými slovy, aby eliminovala zdroj hluku při vyhledávání.

SilentSeek začleňuje výkon optimalizující sinusoidální trajektorii vyhledávání, jakožto protějšek k tradičnímu vyhledávacímu profilu „Bang-Bang“. Zabraňuje tak dráždění vysokofrekvenčními harmonickými kmity při zachování minimální přemísťovací doby a doby ustálení hlavy. Poziční a rychlostní trajektorie potřebná k dosažení sinusoidální akcelerace je počítána prostřednictvím Digital Signal Procesoru (DSP) za použití rekurzivního algoritmu tvořícího sinusovku. Měření prováděná Samsungem ukazují, že při zabudování technologie SilentSeek došlo k redukci hluku při vyhledávání o zhruba 4 dBA (hladiny akustického tlaku).

Záznam hluku (hladiny akustického tlaku) před a po implementaci technologie SilentSeek

ImpacGuard

Pevné disky jsou však velice citlivé na otřesy (zhruba 3 0% poruch HDD je způsobeno otřesy), a proto Samsung uvedl dvě technologie: SSBTM (Shock Skin Bumper) a ImpacGuard.

ImpacGuard, další inovace od SAMSUNGU, chrání plotnu pevného disku před vibracemi. Zatímco technologie SSBTM minimalizuje dopady vnějších otřesů, ImpacGuard posiluje vnitřní odolnost HDD vůči otřesům. Přesněji, zpevňuje plotny a snižuje jejich citlivost na otřesy.

 

S.M.A.R.T. 2B

S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) je mechanismus, který varuje uživatele před poruchami výrobku a doporučuje přesunutí dat na jiná místa. Tato technologie tedy zvyšuje ochranu dat a spolehlivost výrobku samotného.

Úkolem S.M.A.R.T. je nezávisle na operačním systému či jiném hardware monitorovat stav pevného disku. Hlídají se některé základní ukazatele, jejichž pravidelným sledováním lze předpovědět problémy pevného disku.

Dříve si počítače ponechávaly software, jako ScanDisk či CHKDSK, k samočinně se monitorující analýze HDD. S.M.A.R.T. má však lepší funkce než jeho předchůdci, neboť kontroluje všechny vnitřní komponenty pevného disku. Hostitelské PC dá příkaz k převzetí zodpovědnosti diskem. Disk pak pokračuje v kontrole vnitřní účinnosti hlavních komponentů jako je hlava, média a motory.

Jestliže účinnost překročí dříve stanovenou standardní hodnotu, pošle disk varování do hostitelského PC. Například má-li HDD během procesu načítání dat více než 50 chyb v 10bilionovém objemu dat, pošle program varovný signál do hostitelského PC. Když pak uživatel zapne počítač, je zaváděcí proces přerušen zprávou (či ve Windows programem Norton SMART Doctor), která uživatele varuje před nebezpečím a doporučuje zálohovat důležitá data.

Pevné disky od Samsungu používají SMART Revision 2B. SMART Revision 2B je založený na SSF-8035, který Compaq Computer a další velké společnosti uvedly při první prezentaci SMARTu. SMART Revision 2B zahrnuje hlavní faktory ovlivňující HDD standardy (mezeru magnetické hlavy, dobu zpracování, chybnost vyhledávání, náhodnou dobu vyhledávání, atd.). Poté, co pro každý faktor stanoví prahovou hodnotu, pošle v případě vyšších naměřených hodnot varovný signál do hostitelského PC.

Nízký práh může vést k opakovaným varovným signálům způsobujícím ztrátu významu této funkce a vysoký práh může naopak zapříčinit opomenutí varovného signálu. Po pečlivé analýze reklamovaných produktů a před samotným prodejem aktualizuje Samsung databáze všech komponentů s cílem optimalizovat prahovou hodnotu. Samsung se snaží zdokonalit funkce SMARTu prostřednictvím opakovaného přibližování se reálným prahovým hodnotám.

Když už jsme čtení informací o disku z HD Tune Pro načaly, tak ho i dokončíme:

Samsung opět přišel v plastovém ochranném pouzdře a jeho vzhled se nevymaká standardním 3,5″ pevným diskům. Možná by Samsung mohl i jednoplotnových disků zkusit nižší provedení jako třeba Maxtor. Hmotností 460 g se řadí k nejlehčím:

 

Syntetické testy, testovací sestava

Testovací sestava

Procesor AMD Athlon 64 X2 @ 2,25 GHz
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Čipová sada ATI CrossFire Express 3200 + Uli M1575
Paměť 2× 1 GB Corsair DDR450, 2-3-2-5, 1T
Zdroj Corsair HX620w

V grafech je zelenou barvou zvýrazněn testovaný Samsung HD200HJ a fialovou pak kapacitou a počtem ploten podobný Western Digital WD1600AAJS. Ostatní disky jsou v odstínech modré, jejich výsledky jsou zde pouze jako širší reference.

Syntetické testy

U testů přístupové doby platí: nižší je lepší.

 

V následujících testech přenosových rychlostí vždy platí: vyšší je lepší.


Samsung HD200HJ * Samsung HD403LJ * Samsung HD501LJ * Seagate 7200.10

 
  WD10EACS * Seagate 7200.11 * WD1600AAJS * WD7500AAKS


 

Aplikační testy

V praktických testech z benchmarku PCMark05 vždy platí: vyšší je lepší.

Teplota, hlučnost

Teplota ve stupních Celsia, platí samozřejmě: nižší je lepší.

Teplota byla odečtena po 10 minutách defragmentace, u některých disků pak po 20 minutách kopírování a současného prohledávání, teplota okolí byla 20 stupňů Celsia. Disky byli při svém běhu pasivně chlazeny přímým kontaktem se šasi skříně Cooler Master Centurion 5.

Tentokrát jsem velice nízkou teplotu ze S.M.A.R.T. překontroloval bezdotykovým teploměrem a na povrchu disku jsem naměřil 32 stupňů Celsia, na jedné z elektronických součástek pak nejvíce 54 stupňů Celsia, typicky pak něco přes 45 stupňů Celsia.

Hodnotil jsem slovně, protože jednak jsem hlukoměr neměl k dispozici a jednak dBA v případě různorodých zvuků linoucích se z disku nejsou všeříkající:

 • Samsung HD200HJ – slabé vibrace, slabý zvuk otáčení ploten, seek má zvláštní netypický zvuk, který už z metru nelze i ve velmi tichém prostředí slyšet; AAM disk příliš nezpomalí, ale také skoro vůbec neztiší
 • Caviar GP – velmi tiché otáčení ploten, slabě slyšitelný seek, bez vibrací, seek slyšitelnější jen při současném kopírování a prohledávání souborů, po zapnutí AAM takřka neslyšitelný i zblízka
 • Samsung HD403LJ – otáčení ploten slyšitelné (ale ne příliš), pohyb hlaviček tlumený, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Samsung HD501LJ – otáčení ploten středně slyšitelné, pohyb hlaviček střední až mírně hlučnější, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Barracuda 7200.10, 500 GB – hlučnější otáčení ploten, velmi hlučný pohyb hlaviček, bez vibrací
 • WD1600AAJS – hlučné otáčení plotny (překvapivě mnohem zřetělnější než u WD7500AAKS), silné šumění, jemný zvuk seeku, minimální (takřka nulové) vibrace
 • Barracuda 7200.11, 1 TB – tlumený seek, citelné vibrace, silné šumění (otáčení ploten)
 • WD7500AAKS – tlumený seek, minimální vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD1500AHFD – vysoce hlučný seek, velmi slyšitelné otáčení ploten
 • WD5000YS – středně hlučný seek, malé vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD2500KS v antivibračním kitu – velmi tlumený seek, bez vibrací, otáčení ploten neslyšné

Cena za 1 GB, verdikt

Od poslední recenze pevného disku (WD Caviatr Green Power 1 TB) uplynulo jen pár dní, takže jsem aktualizoval jen cenu nejbližšího soupeře (WD1600AAJS) a přidal cenu Samsungu HD200HJ:

Po podělení ceny kapacitou v gigabajtech jsem dostal následující ceny za jeden gigabajt (nižší je samozřejmě lepší):

150GB Raptor X byl opět vynechán, aby mi neposunul celý graf. Samsung si v poměru cena/GB vede tradičně dobře, zvláště ve srovnání s malým Western Digitalem.

Verdikt

Malý Samsung S250 potvrdil předpoklady pevného disku, který je i při 7200 otáčkách za minutu velmi tichý a velmi málo se zahřívá. Velice příjemná je také pořizovací cena. Vysoká hustota zápisu se dobře ukazuje v testech přenosových rychlostí. Zklamání bohužel přinesl aplikační test PCMark05, který prokázal, že si o dost novější SpinPoint S250 v praxi příliš nezadá se starším WD1600AAJS s menší kapacitou na plotnu. Disk je tedy ideální do levného domácího PC či HTPC, kde nejsou velké požadavky na objem dat a vysoký systémový výkon, ale je naopak oceněno ticho a možnost pouze slabého chlazení.

Samsung SpinPoint S250, HD200HJ

+ tichý chod
+ příznivá cena
+ nízké zahřívání

+ přenosové rychlosti
– aplikační výkon
– spotřeba v idle horší než u nových WD

Za zapůjčení disku Samsung SpinPoint S250 200 GB děkujeme společnosti 100Mega:
100Mega

Ohodnoťte tento článek!