Samsung si prý chce licencovat GPU GeForce nebo Radeon. Jedná s Nvidií i AMD

0

Před pár lety bylo zdánlivě velkou věcí, když Nvidia nabídla dalším firmám možnost licencovat si její grafické „IP“, počínaje architekturou Kepler. To otevíralo možnost, že by se GPU odvozená od GeForce mohla opět dostat do mobilních ARMů (poté, co z této oblasti zmizely SoC Tegra). Také AMD během uplynulých let avizovalo, že je otevřené možnosti licencovat své grafické architektury (spekulovalo se o MediaTeku). Ovšem oběma firmám nic z těchto plánů nikdy nevyšlo. Možnost licenčních Radeonů a GeForce se ale po nějaké době opět vynořuje, a to překvapivě ve spojení s firmou, která podle jiných zdrojů naopak chtěla vyvinout GPU zcela vlastní: se Samsungem.

Samsung možná seznal, že taková cesta není až tak ekonomicky výhodná (nebo příliš náročná). Podle webu SamMobile, jehož zprávu nyní převzala další média, prý totiž tento koncern jedná o licencování GPU rovnou s oběma zmíněnými hráči z tradičního grafického byznysu kolem PC. Údajně se zajímá o možnost nahradit jejich architekturou grafická jádra ARM Mali (či alternativně Imagination PowerVR), která typicky v mobilních SoC naleznete. Informace je ale samozřejmě nepotvrzená a je třeba ji brát s rezervou.

Samsung Exynos 8 Octa 8890

Jednání s oběma firmami by zřejmě mělo být motivováno snahou dostat co nejlepší nabídku. Podle SamMobile je údajně blíže k uzavření dohody Nvidia, díky „lepší architektuře“ Pascal (slovy SamMobile). Nicméně ani AMD se prý nedá vyloučit, pro změnu zase s poukazem na úspěchy v licencování grafických architektur v konzolích, například naposled PlayStation 4 Pro. Tento byznys naznačuje, že AMD je (asi i kvůli své finanční situaci) ochotno poskytnout výhodnější podmínky, o čemž asi svědčí i opakované úspěchy v konzolích, zatímco Nvidia u každého výrobce „skórovala“ jen jednou. (Přičemž podle různých zpráv ne vždy ke spokojenosti klienta, minimálně pokud jde o původní Xbox; snad to s Nintendem dopadne lépe.)

 

 

Je také zajímavé, že Samsung s Nvidií nyní vyjednává, ačkoliv s ní donedávna vedl jí vyprovokovaný patentový spor a daly by se tedy čekat nepříliš dobré vztahy. Spekulovalo se o tom, že těmito žalobami si chce Nvidia opatřit nové zdroje příjmů právě skrze licenční poplatky, šlo ale asi spíše o patenty než o celistvé technologie jako by bylo IP GPU bloků. Obě strany ale uzavřely mimosoudní dohodu, jejíž součástí by mohlo i nějaké licencování být.

Snímky čipu Polaris 10 z Radeonu RX 470 (autor: Fritzchens Fritz)
Bloky architektury Polaris z Radeonu RX 470 (autor: Fritzchens Fritz)

 

Zda toto údajné vyjednávání skutečně skončí licencovanou GeForce či Radeonem (ne ale nutně pod tímto jménem) a jak dlouho by to takovému čipu mohlo trvat na trh, není jasné. Implementace a výroba od licencování samotného IP by asi trvala řadu let a Samsung se také může rozhodnout nakonec žádnou z nabídek nevzít.

Kromě toho je tu ještě jedna možnost: korejská firma nemusí mít nutně zájem o licencování kompletních GPU. Je možné, že se jedná jen o nějaké dílčí technologie či IP (nebo dokonce i o ty patenty). Ty by pak Samsung ale mohl využít v onom vlastním GPU, které údajně připravuje, nikoliv v licenčním Pascalu/Polarisu (či o jaké technologie se jedná). V každém případě se snadno může stát, že ani po letech nebudeme vědět, zda na tomto drbu něco skutečně bylo.

Zdroj: SamMobile

Samsung si prý chce licencovat GPU GeForce nebo Radeon. Jedná s Nvidií i AMD

Ohodnoťte tento článek!