Samsung přišel se speciální edicí svého nejrychlejšího SSD. Kvůli PlayStationu 5 na něj přidal chladič

1
Samsung SSD 980 Pro with Heatsink
Samsung SSD 980 Pro with Heatsink
-
Zdroj: Samsung

Zajímavé to je například proto, že Samsung všechna svá SSD doposud prodával pouze bez chladiče. Ke změně ho zřejmě dohnala konzole od Sony.

Ani současný SSD 980 Pro není zcela bez chladiče. Byť to vypadá jen jako samolepky, na řadiči je niklový rozvaděč tepla a u paměťových čipů zase pomáhá to, že v samolepce je kovová vrstva.

Čipy na SSD mohou v zátěži překračovat i 90 °C a pasivní chladič na nich slouží k lepšímu a rychlejšímu odvodu tepla. Pokud máte SSD v běžném počítači, nebývá potřeba jej chladit, ale v herním je to už něco jiného. SSD s chladičem je výrazně rozměrnější a o něco dražší. Chladiče na SSD se prodávají i zvlášť a zlepšit odvod tepla tak můžete vlastně u jakéhokoliv disku. V jedné edici od výrobce je to však minimálně jednodušší.

Samsung SSD 980 Pro ve standardní verzi bez chladiče (zdroj: Cnews.cz)

Do notebooku takové SSD nejspíše nedáte, ve stolním počítači to již užitečné být může a v případě PlayStationu 5 výrobce chladič přímo doporučuje. A není to náhoda, Samsung s touto edicí míří právě do konzolí od Sony. Byť jej samozřejmě můžete nainstalovat i do běžného počítače.

Více: Velký test terabajtových SSD pro rozhraní PCIe 4.0 (WD, Samsung, Adata, Seagate, Aorus)

PlayStation 5 má v sobě interní SSD o kapacitě 825 GB a přidáním dalšího si jednoduše zvýšíte kapacitu pro hry. Sony uvádí, že musí jí o disky pro prozhraní PCIe 4.0 o kapacitě minimálně 250 GB a s rychlostí čtení alespoň 5500 MB/s. A velmi doporučovaný je právě i chladič.

Samsung SSD 980 Pro with Heatsink (jak zní oficiální název) se bude prodávat v 1TB kapacitě za 250 dolarů (asi 5500 Kč) a 2 TB pořídíte za 450 dolarů (asi 9900 Kč). Za tyto ceny se ale v Česku prodávají standardní verze, můžete proto čekat spíše vyšší. V případě SSD od Western Digitalu je rozdíl u verze s chladičem asi 1700 Kč.

zdroj: techpowerup

Samsung přišel se speciální edicí svého nejrychlejšího SSD. Kvůli PlayStationu 5 na něj přidal chladič
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů

1 komentář