Samsung spustil výrobu flash 20nm technologií

0

Divize pamětí skupiny Samsung Electronics uvedla, že jako první spustila výrobu NAND flash čipů 20nm procesem. Tato zpráva přitom přichází pouhý rok po začátku výroby 30nm technologií. Nové čipy mají být použity hlavně v paměťových kartách, mobilních zařízeních a také SSD. Zde najdou uplatnění hlavně 32Gb MLC (Multi Layer Cell, víceúrovňová buňka) čipy.

Samsung také dodal, že započal dodávat vzorky SD karet s 32Gb čipy, přičemž produkce se má zvýšit později v letošním roce. Průběžně se také máme dočkat karet s kapacitou od 4 GB až po plných 64 GB. Výrobce uvedl, že produkce menším procesem je zhruba o 50 % účinnější a čipy jsou až o 30 % rychlejší, proto budou mít SD např. 8GB karty hodnocení rychlosti 10 (tj. 20 MB/s čtení a 10 MB/s zápis).

Přechod na 20nm proces by měl časem dále snížit ceny (přechodně je ale očekáváno zvýšení cen všech pamětí kvůli skokovému vzrůstu poptávky na jedné straně a pomalému navyšování výroby na straně druhé), resp. zvýšit kapacitu pamětí za stejnou cenu. Tento trend ale dlouho pokračovat nebude, další dva až tři výrobní procesy již pravděpodobně nebudou bez obtíží a na velikosti pod 9 nm bude muset dojít ke změně stávajících postupů. Klasické pevné disky na druhou stranu mohou bez problémů jít na úroveň desítek TB, v dohledné době tak určitě jen tak vytlačeny nebudou.

Zdroj: DigiTimes

Samsung spustil výrobu flash 20nm technologií

Ohodnoťte tento článek!