Samsung oznámil SSD s QLC NAND: terabajtové kapacity pro masy, výkon prý jako s TLC

10
QLC SSD Samsung s kapcitou 4 TB

Málokdy už dnes člověk slyší stížnosti na paměti NAND se záznamem TLC v SSD, které ještě před pár lety zněly celkem běžně. Dnes už je TLC prakticky norma a zvykli jsme si. Vrstvené čipy asi zaznamenaly zlepšení proti planárním, a navíc se zlepšily ECC algoritmy. Asi je tedy ideální čas, aby přišlo opět „nové zlo“: záznam typu QLC se čtyřmi bity na buňku. Ten zvedá kapacitu čipů o třetinu, ale také opět uškodí výkonu a životnosti. A zprávy indikující příchod QLC disků se nám skutečně začínají množit. Nyní Samsung ohlásil první SSD s tímto zápisem určená pro spotřebitelský (tedy ten náš) trh. Jak problematická tato technologie v praxi bude, to se asi bude dát říct až za delší dobu, ale měla by alespoň přinést vyšší kapacity a snad nižší ceny.

Samsung se QLC diskem pro masy pochlubil nyní před Flash Memory Summitem a ačkoliv zatím disk není formálně uveden a ještě dokonce ani nebylo sděleno, jak se bude jmenovat, firma prozradila některé parametry, které můžeme od této novinky čekat. Tou hlavní je kapacita: SSD s pamětí typu QLC budou mít kapacitu 4 TB. To není něco, co by doposud nebylo dosaženo, ovšem zde je implikace, že by zřejmě podobná velká SSD měla s čipy QLC už být dostupná (relativně). Ona zatím nepojmenovaná řada QLC SSD by kromě největšího 4TB modelu měla nabízet i varianty s kapacitou 2 TB a 1 TB – níž patrně nepůjde. Podle Samsungu mají právě tyto QLC disky otevřít běžným lidem bránu k terabajtovým SSD.

QLC disky údajně budou mít podobný výkon jako TLC modely

Má jít o disky s rozhraním SATA, podle ilustračních obrázků v klasickém 2,5″ provedení. Samsung by ale teoreticky mohl asi nabízet i SATA modul M.2. Zajímavá informace je, že toto SSD má údajně zachovat výkon SATA disků s pamětí typu TLC. Roli by v tom asi mělo hrát to, že disky budou opět používat techniku zapisovací pseudoSLC cache TurboWrite – jde o systém, kdy jsou všechny zápisy směrovány do zvláštní oblasti disku, kam řadič zapisuje bez použití záznamu QLC, ale jen v režimu SLC. To dovoluje mnohem rychlejší zápis (a tento buffer také má vyšší životnost), pokud objem zapsaných dat nepřekročí velikost tohoto prostoru.

Podle Samsungu mají QLC disky nabízet rychlosti až 540 MB/s při sekvenčním čtení a až 520 MB/s při sekvenčním zápisu. Otázka je samozřejmě, kam se rychlost zápisu propadne, když se pseudoSLC cache zaplní a začne se zapisovat rovnou v režimu QLC. A Samsung také neříká nic o výkonu v náhodném přístupu (IOPS). Také zatím nemáme čísla ke garantované přepisovací životnosti, jen to, že záruka bude tříletá.

Zatímco TLC používá v buňce osm úrovní napětí, signál u QLC musí rozlišit šestnáct hodnot
Zatímco TLC používá v buňce osm úrovní napětí (3 bity informace), signál u QLC musí rozlišit šestnáct hodnot (4 bity)

Samsung uvádí, že toto QLC SSD bude konstruováno z 64vrstvých čipů (jde o V-NAND čtvrté generace) o kapacitě 1 Tb (128 GB) na jeden křemík. O těch jsme tu nedávno měli zmínku, ale nečekali jsme, že by se takto rychle dostal do spotřebitelských SSD. Nicméně úložiště, o kterých je zde řeč, nebudou lowendová ve smyslu nízké kapacity, ta bude naopak jak už bylo řečeno vysoká a v discích se bude nacházet 8, 16 nebo až 32 (4TB model) čipů NAND. Samsung uvádí, že stejný čip dostane také například do paměťových karet, kde zase umožní vyrábět jednoduché 128GB karty (bude jim kromě řadiče stačit jediný čip NAND). QLC se tím pádem chystá také do mobilů.

Samsung v tiskové zprávě tvrdí, že začal s masovou výrobou těchto disků (což je typ oznámení, který má firma docela v oblibě, ale většinou ho exploatuje hlavně u pamětí). Nicméně regulérní uvedení by asi nemělo vzdálenější než pár měsíců. Podle Samsungu se paměť typu QLC „rychle rozšíří do skrznaskrz celým trhem“.

Samsung oznámil SSD s QLC NAND: terabajtové kapacity pro masy, výkon prý jako s TLC
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 21 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • já mám 850/512GB v desktopu a 840/256GB v notebooku. Obojí počtem zapsaných dat hluboce pod limitem morální životnosti (cca 7-10 let provozu) – a to jsem netypický uživatel, který s počítačem pracuje intenzivně a data zpracovávám taky nadstandardně. Takže pokud přijde QLC s kapacitami v TB, nemám obavy z toho, že to nebude fungovat. Umřít může jakýkoli disk, takže zálohovat je potřeba vždy.
   Myslím, že SSD příští rok definitivně vyhrají nad plotnama, včetně úložišť pro NASy. Jediná oblast, kde se plotny ještě udrží, bude vysokokapacitní coldstorage s důrazem na trvanlivost dat.
   Třeba poslední baremetalový server co jsme koupili, už má disky rozdělené kapacitně 50:50 mezi SSD a HDD. U virtualizace a SANů je to ještě trochu jinak kvůli požadavkům na vysoké kapacity, ale i tam se to výhledově bude měnit. Tiering je jen první vlaštovka.

  • Mam 960 PRO i normalni verzi, pri beznem pouzivani mezi nimi nepoznam rozdil…pro benchmarky dobry, ale ty moc casto nehraju :-)… klidne bych tedy sel do bezne 960 (pro systemovy disk staci i 256GB) a usetrene penize za PRO investoval jinam..

 1. Uvidime, pokud dnes nekteri uzivatele stale pouzivaji na uloziste her klasicke 2TB HDD, protoze 2TB SSD je proste prilis drahe, tak tohle by je za rozumnou cenu mohlo presvedcit. U uloziste her tam moc velky pocet prepisu nebude, takze zivotnost nemuzi byt problem.

   • Ja to tak neprozivam, ale jsou uzivatele, kteri hry neodinstalovavaji po dohrani a nechavaji si je na disku v predstave, ze by je treba jeste nekdy mohli chtit hrat. Pak argumentuji u SSD tim, ze je to pro ne male a hry musi davat na SSD, tak pokud bude cena za 2TB QLC SSD rozumna, tak uz to muzou lifrovat vsechno na SSD. 🙂

    Osobne uz doma 1TB SSD na hry mam a zatim jsem take nic odinstalovavat nemusel, vsechno se tam zatim veslo. 🙂