Samsung předvedl světu svou novou myš Eyecan+, která umožňuje ovládat počítač jen pohybem očí. Nejsou přitom vyžadovány žádné speciální brýle.

Eyecan+ umožňuje vykonávání základní práce, jako je třeba prohlížení internetu, správa souborů nebo práce s dokumenty. Nezalekne se ale ani „drag and drop“ použití a lze si sní zahrát i jednoduché hry. Označení „myš“ je při ní dosti abstraktní, jelikož pozůstává z přenosného modulu ve tvaru kvádru umístěného pod monitorem. Zařízení zaznamenává pohyb očí, přičemž uživatel by měl být od něho vzdálen 60 až 70 cm. Eyecan+ se při prvním použití nakalibruje na specifického uživatele a přizpůsobí se zejména z hlediska citlivosti senzoru.

Menu myši obsahuje 18 příkazů, mezi kterými uživatel volí pohybem očí a mrkáním. Práce vypadá například tak, že uživatel upře pohled na žádanou ikonu a jedním mrknutím vyvolá seznam příkazů, kde se nachází volby v podobě kopírování, vložení nebo označení. Zároveň je však možné vytvářet i vlastní příkazy simulující klávesové zkratky, které lze rychle používat.

 

Koncept Eyecan představil Samsung poprvé už v roce 2012, nová verze „plus“ však pošla rozsáhlou úpravou pro zlepšení citlivosti a použitelnosti. Zásluhu má na tom zejména Hyung-Jin Shin, student informatiky na univerzitě v Soulu (na fotografiích), který se narodil ochrnutý a s inženýry Samsungu spolupracoval 17 měsíců.

Oční myš Eyecan+ nebude Samsung vyrábět pro klasický prodej. Jelikož je trh pro takováto zařízení malý, vyrobí jen omezený počet kusů, které daruje charitativním organizacím. Celou technologii včetně designu však uvolní jako open source, takže ji budou moci využívat i jiní výrobci.

 

I když se zcela jistě nejedná o první zařízení tohoto typu, jeho výhodou by měla být především jeho cenová dostupnost. Samsung zprvu uváděl výrobní náklady kolem 150 dolarů, později ale upřesnil, že zákazníci by měli čekat ceny kolem 500 dolarů. To už může být problém, jelikož levný EyeTribe se prodává za cenu 100 dolarů. Vše však závisí od toho, o kolik bude Eyecan+ lepší.

Zdroj: Samsung

Ohodnoťte tento článek!