Samsung ukázal první „kvantový“ smartphone Galaxy A Quantum

Přestože se Samsung často chlubí zabezpečením Knox, tak tahle technologie by měla být neprolomitelná. Galaxy A Quantum má být prvním takovým zařízením na trhu.

0
Samsung Galaxy A 5G Quantum obr1
Samsung Galaxy A 5G Quantum
-
Zdroj: Samsung

Ve skutečnosti jde o přebrandovaný Galaxy A71 5G (Exynos 980, 6,7″ OLED) doplněný o čip QRNG. Ten slouží ke generování náhodných čísel a není součástí SoC. Právě náhodná čísla jsou zásadní pro bezpečnostní mechanismy a současné generátory mohou být teoreticky napadnutelné.

Čip QRNG obsahuje diodu emitující světlo a snímač typu CMOS. Dioda emituje světlo s náhodným počtem fotonů, kvantový šum. Ten je zachycen snímačem a vložen do náhodného bitového generátoru, na jehož výstupu vznikají nepředvídatelné náhodné bity.

Na druhé straně je ještě potřeba kompatibilní služba, která s tím bude umět pracovat. Pro začátek bude systém funkční pouze se službami Samsungu. Tedy například přihlašování či placení přes Samsungu Pay. QRND čip ale podle výrobce používá i švýcarská loterie.

Samsung Galaxy A 5G Quantum obr2
QRNG čip

Oproti tomu klasická technologie využívala například termální chaotické procesy závislé v podstatě na fyzikálních zákonech, do jejichž popisů se nechci raději pouštět. V praxi jde o obvody oscilující mezi dvěma stavy a jako zdroj entropie slouží ono chvění.

Smartphone vzniká v partnerství Samsungu a korejského operátora SK Telecom a Jižní Korea je také tím trhem, kde bude od příštího týdne telefon v prodeji. K nám se zatím nechystá.

zdroj: Techspot, idquantique

Samsung ukázal první „kvantový“ smartphone Galaxy A Quantum
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů