Samsung uvádí první hráčská LCD s FreeSync 2 a HDR. Vévodí jim 49″ panoramatický model

13

Nvidia předminulý týden na Computexu představovala nové monitory používající G-Sync HDR (a při té příležitosti se jí povedlo faux pas s oním HDR). Opačnému táboru grafik Radeon by stejné přínosy v kvalitě zobrazení mělo přinést FreeSync 2, také rozšířené o obraz s vysokým dynamickým rozsahem. Chvíli to vypadalo, že se na Computexu ještě na rozdíl od konkurence neobjeví, ale nakonec to dopadá jinak. Samsung totiž teď oficiálně představil rovnou tři taková LCD se 144Hz HDR panely a co nevidět by je měl i začít prodávat.

Monitory tvoří dvě řady zaměřené na hráčskou klientelu: CHG90 a CHG70. Druhá je tvořena monitorem C27HG70 s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením 2560 × 1440 bodů – což je pro lepší herní LCD typický mainstream – a druhým modelem C32HG70. Ten má stejné rozlišení, ale úhlopříčku zvětšuje na 31,5 palce. Při stejné výpočetní náročnosti tudíž poskytne fyzicky větší obraz.

Ultraširokoúhlé panorama

Třetí monitor C49HG90 (to je ona řada CHG90) je komplikovanější. Používá atypické rozlišení 3840 × 1080 bodů, což jsou vlastně dvě Full HD položená na šířku vedle sebe – poměr stran je tedy 32:9. Tento monitor má díky tomu úhlopříčku 49 palců a měl by tedy být skutečně panoramatický. Všechna tato LCD jsou prohnutá, což speciálně u tohoto modelu efekt ještě podtrhne. Pokud Pythagorova věta neklame, pak by rozměr obrazu u tohoto LCD měl přesně odpovídat spojení dvou 27″ monitorů s poměrem 16:9. Pixely budou tedy stejně velké jako u Full HD sedmadvacítek.

Všechny tři úhlopříčky jsou založeny na panelech typu VA, které mají obnovovací frekvenci 144 Hz s adaptivním obnovováním dle požadavků FreeSync 2 (takže je garantováno LFC). Parametry uvádí Samsung identické pro všechny: 1ms odezva, panel prohnutý s poloměrem 1,8 m, neblikavé podsvícení a 10bitové barvy na vstupu. K tomu se přidává podpora HDR obrazu – gamut je pomocí filmu na bázi kvantových teček rozšířen na 125 % sRGB a 95 % barevného prostoru DCI-P3. Nevíme ovšem, jak je to s maximálním jasem podsvícení a zde je použito lokální stmívání.

Monitory budou vybavené vstupy DisplayPort (u C49HG90 i MiniDP) a dvouportovými rozbočovači USB 3.0. Oba modely s poměrem stran 16:9 mají stojany s plnými možnostmi nastavení (výška, pivot) a možností instalace do VESA držáku. Asi moc nepřekvapí, že 49″ C49HG90 pivot nemá, Samsung ale zajistil aspoň nastavení výšky (VESA montáž už ne).

Tato LCD by měla být poměrně blízko uvedení, jelikož firma už sdělila i oficiální doporučené ceny. Za konvenčnější sedmadvacítku bude chtít 599 dolarů (momentálně 16 950 Kč s DPH) a za dvaatřicítku 699 dolarů (19 750 Kč). Za extravagantní 49″ model již ale zájemci budou platit 1499 dolarů (42 400 Kč). Dokonce by již měl být k předobjednání, přičemž Amazon uvádí datum dostupnosti 30. června. Pro 31,5″ model je zase jinde uveden termín 27. června. Je asi určitá šance, že reálné ceny v e-shopech budou poněkud níž, než ty doporučené – u monitorů je to totiž poměrně běžná praxe.

Samsung uvádí první hráčská LCD s FreeSync 2 a HDR. Vévodí jim 49″ panoramatický model
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

13 KOMENTÁŘE

  • Hlavne jde o technologicky horsi reseni, nez G-Sync od Nvidie. Jasne, FreeSync je levnejsi, to beru. Jenze monitor si vetsina lidi kupuje na nasobne delsi dobu nez grafiku. Za G-Sync se tak vyplati priplatit, pokud clovek nema vylozene silne omezeny rozpocet.

  • Jaroušku, tak mi ukaž levnější GSYNC s prohnutou obrazovkou… Za tuhle cenu získáš klasický plochý GSYNC.
   U tohoto Samsungu si přidej nvidia konstantu a (podobný jako v článku ale s Gsync ) bude stát ne 17 tisíc, ale 21.
   To, jestli je GSYNC lepší než FreeSync2 bych nechal na recenzentech, zatím Gsync funguje líp, ale dost často je to tím, že jsou rozsahy frekvencí u Freesync mizerný, ale kdo má Freesync teď, tak i tak je spokojený.

   Samozřejmě si počkáme na recenze, ale ta 32″ vypadá velmi dobře a možná si udělám hezký vánoce. Ona i ta 27″ by šla, uvidíme podle reálné ceny v obchodech.

 1. 32:9 je zajímavý koncept, ale mě osobně moc praktický nepřijde. Na hry mi to přijde už zbytečně široké a na práci jsou imho lepší 2 monitory, kvůli jednodušší práci s okny.
  Úhlopříčku 49″ bych si nechal líbit v 3840*1600, nebo minimálně 3440*1440, prostě ultrawide na hry. 🙂

 2. Nevěřím tomu že popisované monitory se u nás začnou brzy prodávat. Podobný AOC 32″ 144Hz 1440p zde byl představený již myslím někdy v počátkem roku a kde se prodává ??? Uplynulo půl roku a nic. Co se Samsungu týče, o popisovaném nonitoru se tu také psalo už před půl rokem, a nic. Pokud hledám na stránkách Samsung, dostanu tuto odpověď: Je nám líto, vyhledávání „“C32HG70″“ nepřineslo žádné výsledky. Ze zkušenosti nevěřím, že se u nás tyto monitory začnou brzy prodávat. Pdívejte se na reálnou nabídku v e-shopech, pořád stejná bída…. Jako by stále u nás chtěli prodat několik let staré modely…. Možná až o vánocích…. možná…..

 3. Snad se objeví i model C32HG75 s G sync. …. , o kterém jsem zatím někde na fórech četl jen neurčitou informaci…. Na podzim a o vánocích myslím bude jasněji. Teď je mi lépe u vody 🙂 než u černého zrdcadla….