Samsung Wave: svezte se na nové vlně Bada

0

Tak dlouho Samsung používal cizí operační systémy, až nakonec vytvořil svůj vlastní. Kromě obyčejných mobilů s chloupým systémem, nabízel také smartphony s Windows Mobile, Symbianem a Android OS. První dva už odepsal (minimum chystaných modelů) a čím dál populárnější Android jim zřejmě nestačil.

zdroj: Samsung.de

Je až s podivem, kolik systémů založených na linuxovém jádru už máme. Google Android OS, Maemo/MeeGo od Nokie, webOS od Palmu (nově HP), ale setkali jsme se také s exotickým OpenMoko FreeRunnerem. Samsung Bada OS je dalším v řadě. Nová platforma, nové aplikace, nový obchod, ale starý nápad. Jednomu až přijde líto, kolik vývojářských sil se promrhá na objevení téhož.

Bada bude zřejmě nové označení používat jak pro obyčejné systémy v „hloupých“ telefonech s real-time OS, tak pro smartphone s linuxovým jádrem. Ostatní vrstvy ale zůstanou stejné, proto i vývoj aplikací bude pro celou platformu Bada jednotný. Mluvit se však nejvíce bude o druhém případu. Právě v této oblasti si je Samsung dost pevný v kramflecích. Vývojářům už nedávno dodal betaverzi SDK, finální bude k dispozici už brzy. Programátory chce nalákat na celosvětovou soutěž, ve které rozdá bezmála tři miliony dolarů, z toho 300 000 pro vítěze (více zde).

Samsung má velké plány s hraním na platformě Bada. Podporu slíbily společnosti EA, Capcom a Gameloft. Aplikace jsou napsány v C++, fungovat bude i klasická Java. A webový prohlížeč zvládne Flash. O podporu multimédií strach mít nemusíme:

Typ Formát Enkódování Dekódování Kontejner
Video H.263 3gp, mp4
H.264   3gp, mp4
MPEG-4 ASP (Xvid, DivX) 3gp, mp4
VC-1   wmv, asf
Zvuk AAC, AAC+, EAAC+   aac, 3ga, m4a
AMR-NB amr, 3ga, m4a
MP3   mp3
WMA   wma, asf
MIDI   mid, spm, imy, mmf, xmf, mxmf
PCM wav
Obrázky  JPEG jpg
GIF   gif
PNG png
TIFF   tiff
WBMP   wbmp
BMP bmp

 

Trochu obavy má ze samotného systému. Ten v základu samozřejmě podporuje multitasking, chlubí se tím i výrobce, ale až příliš tlačí na pilu s všemožným uvádění funkce Push. Ta teď funguje třeba na iPhonu a je to taková berlička chybějícího multitaskingu. Uživatel může mít spuštěnu pouze jednu vlastní aplikaci, takže pokud přehrává nějaké video, nemůže přijímat zprávy na ICQ apod. Ty se ukládájí na speciální server, odkud jsou po ukončení předchozí aplikace staženy do telefonu. Snad je to v Bada jen jednou z možností nebo tím jen myslí synchronizaci dat se serverem.

Samotné rozhraní systému je nám povědomé. TouchWiz 3.0 opět vypadá trochu jako kříženec Androidu a Symbianu S60. Více se dbá na propojení s Facebookem, Twitterem a e-mailem, takže můžete kontakty ukládat přímo mezi telefonní čísla podobně, jako to má v poslední době třeba HTC. Samsung to nazval jednoduše Social Hub.

Hardware trochu tajemný

Prvním přístrojem se systémem Bada je Samsung S8500 Wave. Jihokorejci se vytasili s rozměry 118 × 56 × 10,9 mm při hmotnosti 116 g. Většinu těla tvoří jednolitý hliníkový kryt odolný vůči poškrábání i otiskům. Přesné specifikace železa zatím neznáme. Samsung oficiálně tvrdí, že Wave pracuje s 1GHz procesorem. Zcela jistě to bude ARM Cortex-A8 vlastní výroby. Grafické jádro tipuji na některý z čipů Mali, možná Mali-400 MP. Samsung už cosi naznačil letos v únoru. O paměti RAM ani ROM nejsou informace žádné, ovšem nepřekvapilo by mě, kdyby se obě hodnoty zastavily na 512 MB. Na těle je čtečka MicroSD karet s maximální kapacitou 32 GB. Aktualizováno: v obchodech se uvádí 256 MB RAM a 2 GB zvláštní paměti.

zdroj: Samsung.de

Jak super je super displej?

Samsung Wave bude prvním telefonem s displejem Super AMOLED. Obyčejné varianty už u Samsungu zdomácněly, verze Super překvapí v mnoha ohledech. Výhody oproti LCD zůstávají, hlavním rozdílem je vypuštění dotykové vrstvy a její integrování přímo do AMOLED panelu. Tím se odstraní další průhledný materiál a zbytečný vzduch mezi vrstvami. Displej bude tenčí, propustí více světla, takže bude jasnější. Samsung dokonce uvádí, že zredukoval sluneční odrazy o 80 % a o pětinu byl snížena spotřeba. Více o technologii ve videu na YouTube.

zdroj: Samsung

Displej modelu Wave bude krásně jemný. Na 3,3″ úhlopříčce použili rozlišení WVGA (800 × 480 px) s 16 miliony barvami. Multidotykové ovládání je samozřejmostí.

Technologie až na prvním místě

Wave obsahuje quad-band GSM modul, podporuje GPRS, EDGE i 3G sítě UMTS s nadstavbou rychlých přenosů HSPA. Bluetooth ve specifikacích 3.0 a Wi-Fi i v n-kové verzi. FM rádio asi nikoho nepřekvapí, stejně tak GPS a co by to byl za moderní smartphone bez akcelerometru, elektronického kompasu a senzoru proximity. K PC jej můžete připojit rozhraním USB 2.0, s redukcí nakrmí i televizor. Na těle najdete i 3,5mm jack pro sluchátka.

Překvapil však fotoaparát, který neoslňuje parametry. Rozlišení 5 Mpx s autofocusem a LED bleskem už dnes náleží střední třídě. Umí ale geotagging a pozná, kdy se smějete. Záznam 720p videa ovšem vyčnívá. Se standardním 1500mAh Li-Ion akumulátorem výrobce uvádí, že přístroj vydrží 600/550 hodin (2G/3G) v pohotovosti a 7/15 hodin hovoru (3G/2G).

Samsung S8500 Wave právě přichází do obchodů za cenu okolo 9000 korun (viz Zboží.cz). Více fotografií najdete na Flickru, videa na YouTube.

Otázka do diskuze. Opravdu potřebujeme další platformu, nebo si jen Samsung chce hrát na vlastním písečku se svými pravidly?

Zdroj: Samsung.de

Ohodnoťte tento článek!