Pixelová válka zase ožívá. Chystají se 108Mpx foťáky v mobilech

4

Zdají se vám 48Mpx foťáky (aktuálně například v námi testovaných Honorech 20) až příliš? V budoucnu nás čeká ještě dvakrát vyšší rozlišení. Mezikrokem budou nové 64Mpx senzory, které Samsung představil v květnu a na které ještě jeho hlavní rival Sony nestačil zareagovat.

Čínské Xiaomi už od Samsungu ve velkém počtu odebírá 48Mpx čipy a firma včera prozradila, že bude mezi prvními, které využijí i 64Mpx foťáky. V blízké době se jej dočkáme v některém telefonu řady (nebo dnes už spíš značky) Redmi. Xiaomi přitom potvrdilo, co jsme odhadovali v minulosti. Nový snímač využívá úhlopříčku 1/1,7″ a patří mezi ty vůbec nevětší, které se kdy v mobilech objevily.

Tak vysoké rozlišení bude využíváno ve dvou režimech. Při nedostatku světla se spojí čtyři okolní pixely do jednoho virtuálního, takže snímky budou mít 16 Mpx a neutopí se v přílišném šumu. Naopak za jasného dne půjde ze senzoru vytáhnout i plných 64 Mpx.

Ale jak už jsme uvedli na začátku, čekají nás ještě větší blázniviny. Xiaomi prozradilo, že Samsung uvede i 108Mpx senzor! Takové množství pixelů najdeme na špičkových plno- nebo středoformátových (bez)zrcadlovkách za desítky či stovky tisíc korun.

Poprvé u Mi Mix 4?

Detaily neznáme, ale podle leakera, který si říká Ice universe, se novinka objeví na podzim u telefonu Xiaomi Mi Mi 4. O čipu toho také moc nevíme, protože Samsung jej zatím oficiálně neoznámil. Dle Xiaomi ale bude mít rozlišení 12032 × 9024 px. Pokud Korejci zůstanou u 0,8µm buněk, rozměry čipu by činily přibližně 9,6 × 7,2 mm. Větší se v mobilu objevil jen jednou, a to před sedmi lety u Nokie 808 PureView (recenze). Ta využívala 1/1,2″ senzor s objektivem, který trčel v masivním hrbu na zádech.

Objektiv u Xiaomi také jistě nebude žádný střízlík. Také bude muset být po optické stránce mimořádně kvalitní, aby vysoké rozlišení vůbec mělo nějaký účinek. A zpracování takového snímku si bude žádat rychlý (obrazový) procesor i úložiště. Vždyť i z dnešních mobilů lezou 10MB+ JPEGy, které dají mobilnímu hardwaru zabrat.

Extrémně vysoké rozlišení ale bude mít jednu velkou výhodu – umožní zoomovat i bez zvláštního objektivu. Prostě se udělá výřez fotky. Však také Xiaomi uvádí, že s dvojnásobným zoomem bude mít snímek stále vysokých 27 Mpx. Se čtyřnásobným to bude necelých 7 Mpx.

Zdroj: Xiaomi

Pixelová válka zase ožívá. Chystají se 108Mpx foťáky v mobilech
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Problem je ten že svetlo ma stale tu istu vlnovu dlžku, čip aby plnehodnotne zachytil 108Mpx bez strat ostro by musel mať rozmer 3cm x 3cm pochybujem že snimač mobilu taky rozmer bude mať 🙂

    • @snajprik, to nie je o fyzickom rozlíšení, čočky v mobiloch tak vysoké rozlíšenie nedokážu prekresliť. Využíva sa to pri zoomovaní na čipe, zlučovanie signálu jednotlivých buniek v lowlight a hlavne je tam spústa informácií pre AI.