Samsung Z: Korejci konečně odhalili první smartphone s Tizenem

0

Samsung představil už druhou vlastní alternativu k Androidu. Po Badě, která přežila 2,5 generace zařízení, to zkouší s Tizenem. Za ním stojí společně také Intel, který se nechce poučit z neúspěšného systému Meego. Tizen také patří do rodiny linuxových systémů, je open source a kromě mobilů se chce prodrat i do tabletů, netbooků, chytrých televizorů, hodinek i automobilů.

Samsung Z se systémem Tizen
Samsung Z se systémem Tizen

Pracuje jak s nativními aplikacemi, tak i těmi univerzálními pro HTML5. Na nich z počátku bude záviset nejvíce, protože jen stěží bude Samsung a spol. přesvědčovat ostatní, aby se věnovali novému systému, když ani mnohem rozšířenější BlackBerry nebo Windows Phone nemají u tvůrců softwaru velkou prioritu. I proto Samsung našlapuje opatrně s první telefon s Tizenem bude v druhé polovině roku prodávat zatím jen v Rusku a SNS.

Samsung Z klame tělem. Imitace kůže připomíná prémiová zařízení značek Galaxy nebo nový Chromebook 2, ale parametry telefonu tomu úplně neodpovídají. Zetko má 4,8″ displej (AMOLED) s rozlišením 720 × 1280 px. To už je dnes střední třída.

 

Telefon běží na neznámém 2,3GHz čtyřjádru, nejspíš Snapdragonu 800, obsahuje 2 GB RAM, 16GB uložiště a slot pro microSD kartu. Připojí se i k LTE, Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11a/b/g/n (MIMO), nechybí ani NFC nebo infraport. Z Galaxy S5 si půjčil i sadu senzorů, nadstandardem je rozhodně barometr, Hallův snímač, měřič srdečního tepu a senzor otisků prstu. Potěší i větší 2600mAh akumulátor. Zadní foťák má rozlišení 8 Mpx, přední 2 Mpx. To vše se vešlo do těla o tloušťce 8,5 mm a hmotnost 136 gramů.

Samotný systém připomíná mix Bady, Meego a také nadstavby TouchWiz z Androidu. Samsung slibuje svižný běh, multitasking i úsporný chod. Součástí je také zdraví monitorující aplikace S Health 3.0.

Zdroj: Samsung

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To Google myslí vážně jako tvrzení, že Chrome přestane podporovat formát H.264? Nejde jen o to zda je na to už teď správná doba, ale i o to jestli si na to opravdu Google troufne, nebo zase jen do světa vysílá signál, ale pak nic nezmění. I když je Chrome inovativní, přesto revoluční zatím nikdy nebyl. Být inovativní, nebo být revoluční je přeci jen rozdíl. Revoluce se nedějí každý den nebo s každým vylepšením. To je marketingová iluze.

    Takovéto zbavení se závislosti na zásuvných modulech by ale od Google minimálně malou revolucí bylo. Velkou revolucí to bude až se to povede úplně. Hlavně když nikomu nebudou moduly chybět. Problémy mohou nastat. Např. bude třeba standardizované WebRTC. Nevím jestli se tohle bude líbit Microsoftu, který by raději vlastní řešení(CU-RTC-Web) a jejich Skype. Pokud by tohle mělo fungovat, tak někdo bude muset ustoupit. Jenže Microsoft rád přichází s vlastním proprietárním řešením místo vylepšování něčeho na čem už se pracuje. Takže to mohl doteď řešit zásuvnými moduly pro ostatní prohlížeče. Takových problému ale bude víc.