Samsung začal výrobcům distribuovat superrychlé mini SSD pro PCIe

0

Samsung začal s masovou produkcí SSD disků pro nadcházející generaci ultrabooků. Jedná se SSD modelové řady XP941 určené pro sběrnici PCI Express.

XP941 jsou vyráběny v novém form faktoru M.2, který má velikost 80 × 22 mm. Jelikož disk nepoužívá žádné ochranné (a chladící) pouzdro a z hlediska rozměru PCB připomíná spíš modul operační paměti, jeho váha se pohybuje jen kolem 6 gramů.

Je tedy jen na výrobci koncového zařízení, jestli dá přednost snížení váhy a rozměru svého produktu, nebo ušetřené místo použije například pro instalaci větší a výkonnější baterie.

Vzhledem k tomu, že disk je určen pro sběrnici PCIe sběrnici, zřejmě nepřekvapí, že z hlediska rychlosti překonává jakoukoliv konkurenci postavenou pro rozhraní SATA 6 Gb{s. Samsung udává sekvenční čtení nových disků na hodnotách 1,4 GB/s, co je zároveň i nejvyšší hodnota u SSD určených pro PCIe 2.0.

 

Z hlediska použitých paměťových čipů Samsung příliš podrobnosti neuvádí a zmiňuje jen neustále rostoucí použití své 10nm „třídy“. Disky tedy s největší pravděpodobností používají MLC NAND flash postavené na výrobní technologii někde mezi 10 a 20 nm.

Samsung začal distribuovat výrobcům ultrabooků disky XP941 v kapacitách 128, 256 a 512 GB.

Zdroj: Samsung.com

Samsung začal výrobcům distribuovat superrychlé mini SSD pro PCIe

Ohodnoťte tento článek!