Samsung začíná prodávat profesionální 32″ 4K monitor s technologií PLS

0

Monitorům s (pro tuto chvíli) královským rozlišením 4K letos dominuje hlavně přísun levnějších osmadvacetipalcových LCD s panely technologie TN. Monitor Samsung UD970 se ovšem do této skupiny obrazovek neřadí. Je cenově zaměřen výš, hlavně ale používá zajímavější základ: 10bitový panel s úhlopříčkou 32″ (či přesněji 31,5″) a technologií PLS, který má pokrýt 99,5 % barevného prostoru Adobe RGB.

Obrazovka má rozlišení 3840 × 2160 bodů a také 10bitové barvy, umožňující zobrazit až miliardu odstínů (přičemž hardwarová kalibrace je 16bitová). Tisková zpráva hovoří o „pravých 10 bitech“, zda to ale znamená, že je panel nativně 10bitový bez AFRC, netuším. Jde o profesionální model, takže nepřekvapí tovární kalibrace, barevná odchylka ΔE má údajně být menší než jedna. Obrazovka má pozorovací úhly 178° a odezva je 8 ms (šedá-šedá). Podle tiskové zprávy má panel mít antireflexní povrchovou úpravu. Bude poměrně zajímavé vidět, jak si povede.

4K monitor Samsung UD970 s technologií PLS

Výrobce monitor vybavil stojanem s možností výškového nastavení, a dokonce i s pivotem, takže lze obrazovku pootočit na výšku. Nechybí ani možnost uchytit do stojanu VESA. Integrován je čtyřportový rozbočovač USB 3.0 a všechny tři typy digitálních vstupů: HDMI, DVI a zejména dva DisplayPorty 1.2. Samsung UD970 má i funkci picture by picture, takže lze vedle sebe zobrazit vstup ze dvou nebo čtyř nezávislých zdrojů. Mimochodem, podle některých údajů by panel měl být typu SST, takže by se v systému na rozdíl od běžných 4K monitorů měl jevit jako jediná celistvá obrazovka, nikoliv dvě.

4K monitory s úhlopříčkou 32″ doposud stavěly na technologii IGZO společnosti Sharp, nástup Samsungu s panely PLS by mohl přinést pozitivní konkurenční impuls. Mimochodem, Samsung možná sehraje zásadní úlohu také v oblasti levnějších a atraktivnějších modelů. Na Computexu 2014 totiž bylo oznámeno, že spolu s Intelem chystají na trh velmi levný 23,6″ 4K panel rovněž s technologií PLS. Ten má dát vzniknout monitorům s cenou jen 400 USD, což už bude skutečně dostupné pro širší vrstvy, navíc na lepším základě než TN.

 

Samsung UD970 se tento měsíc začne prodávat v Americe za doporučenou cenu 2000 USD (něco pod 50 000 CZK). V Evropě ho ještě vyhledávače cen neregistrují; snad by se ale mohl v dohledné době objevit i zde.

Zdroje: ePHOTOzine, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto