SandForce má průšvih! Dodával vadné SSD řadiče

0

Patří k nepsanému kodexu každého novináře, že se snaží čtenářům přinášet pravdivé informace. Pokud je to možné, pravdivost ověřuje od několika zdrojů. Minulý týden mě čtenář Honzik1 upozornil na nespolehlivost řadičů SandForce, prý jsou předražené a nespolehlivé. Protože nemohu psát o každém drbu, který se kde šustne, počkal jsem si, zda se o tom nebude psát více. A opravdu – je to zase průšvih jako Brno.

Před zákazníky nic neutajíš!

SandForce totiž vyrobil vadnou sérii svých řadičů, která nešla opravit vydáním nového firmwaru. A jako první to odskákalo OCZ. Protože chtělo dodávat jako první „nejrychlejší SSD na trhu“, rozhodlo se vadu ignorovat a zatloukat, zatloukat a ještě jednou zatloukat. Ve Spojených Státech je velmi populární nakupovat na portálu Newegg.

Až se nákup uskuteční, zákazníci obvykle napíší svůj názor. Ale chyba lávky – u disku OCZ Vertex 3 MAX IOPS a Vertex 3 začaly negativní komentáře růst jako houby po dešti a téměř 40 % všech prodaných kusů muselo na reklamaci. OCZ vše popřelo, nechalo smazat komentáře a svedlo vadu na zákazníky „měli jste si aktualizovat firmware“.

SandForce vždy optimalizuje firmware pro výkon a potom teprve pro spolehlivost
První firmware dodaný společností SandForce má vždy úžasný výkon na úkor spolehlivosti a kapacity

Jako by jim nestačila aféra s užší sběrnicí a osazením 25nm NAND flash čipů a nízký výkon u disků OCZ Vertex 2 a Agility 2. Těžko odhadovat, zda za nafouknutí další bubliny může SandForce nebo OCZ. SandForce je totiž ten, který vadné řadiče dodával výrobcům disků jak na běžícím pásu. OCZ zase (i přes mnohá upozornění) dále nabízelo / nabízí své disky s vadným řadičem.

K destrukci disků dochází vykonáváním chybného algoritmu – podobně jako u minulé generace SF-1200/1500 jsou původní firmwary optimalizovány pro výkon. Disky jsou v počtu operací za sekundu třeba dvacetkrát rychlejší než ty s řadičem Marvell, Indilinx nebo Intel, ale v reálném provozu o tolik výkonnější nejsou a také více opotřebovávají buňky.

Specifikace řadičů SandForce jsou jen selektivní výběr pozitivních informací
Specifikace řadičů SandForce působí před koupí opravdu bombasticky…

To se ukázalo u minulé generace. Jak ubíhaly měsíce, výrobci už neměli potřebu nabízet „nejlepší a nejrychlejší SSD na světě“ a v tichosti vydávali novější firmware. Ten sice nevítězil v testech „o parník“ ale pouze „o prsa“, ale sliboval větší kapacitu. Na toto chování velmi doplácel Kingston, který vždy optimalizoval firmware na spolehlivost.

Zatímco SSD s řadiči SandForce drtily konkurenci v počtu operací za sekundu o několik řádů, Kingston SSDNow V/V+/V100/V+100 (JMicron/Toshiba) byly pouze 2–5× rychlejší než klasický pevný disk. Velice pěkně je to znázorněno v grafu serveru BenchmarkReviews.


… v reálném použití však takoví trhači asfaltu nejsou

Zatímco Corsair v minulosti nové firmwary nepoužíval a nezveřejňoval, konkurence ano. A podobně je tomu dnes i se SandForce SF-2000. Je tu však jeden podstatný rozdíl: některé revize řadičů obsahují chybu, která způsobuje trvalé poškození disku. Pokud ale spustíte test, který není specializovaný na provádění více přístupů současně, jsou výsledky vyrovnané.

Kdo si počká, ten se dočká

Možná to zní až příliš populisticky, ale Corsair jako první přiznal, že do svého SSD Corsair Force 3 120 GB CSSD-F120GB3-BK osadil vadnou revizi řadiče. A před několika dny spustil program výměny vadných kusů. Stačí vyplnit reklamační romulář a poslat disk na pobočku (evropské zastoupení má kancelář v Nizozemí). U testovacího vzorku serveru Sweclockers se nejprve začaly objevovat modré obrazovky smrti (BSOD) a za chvíli přestal SSD fungovat úplně. Disk následně není možné detekovat ani v BIOSu.

Na výzvu švédského serveru nakonec reagovalo i OCZ. To stále tvrdí, že jejich disků se problém netýká, protože používají pouze vlastní odladěný návrh, a proto nemohou být jejich SSD ovlivněny stejnými problémy jako u ostatních výrobců. Pokud mají uživatelé obavy, nebo se i u jejich disku objeví BSOD, mohou kontaktovat bezplatnou podporu pro zákazníky. K modrým obrazovkám prý dochází pouze v některých nevhodných kombinacích hardwaru. Na vině jsou prý základní desky MSI a Asus a jejich beta BIOSy. Celou diskuzi naleznete na fóru OCZ.

Vám ostatním doporučujeme s koupí nového SSD disku vyčkat. V tuto chvíli čekám na vyjádření společnosti Kingston a celou situaci budeme průběžně monitorovat. Není možné kladně hodnotit každý SSD, které nebyl podroben testům reálného používání.

Shrnutí aféry SandForce SF-2000:

  • SandForce dodal vadnou revizi řadiče SF-2000 a nevhodný firmware
  • podle neoficiálních statistik mají SSD s řadiči SandForce SF-2000 až 40% poruchovost
  • OCZ svádí vinu na druhé, maže negativní recenze uživatelů a svoji vinu popírá
  • Corsair spustil 7. června / júna program na výměny vadných disků

Zdroj: EXPreview, fórum Notebookreviews

SandForce má průšvih! Dodával vadné SSD řadiče

Ohodnoťte tento článek!