SanDisk má první microSD kartu „pro aplikace“. Je rychlá a má 256 GB [CES]

1

V listopadu byly zveřejněny finální specifikace formátu SD 5.1, který s sebou mj. přináší nové rychlostní třídy. Ty se dosud týkaly primárně práce s velkými soubory (typicky fotky a video), ale neřekly toho moc o vhodnosti pro použití v mobilech. Android 6.0+ umí naformátovat paměťovky tak, že se chovají jako přirozené rozšíření interního úložiště. Problém je v tom, že karty jsou obvykle pomalejší. A ne všechny jsou optimalizované pro práci s velkým množstvím malých souborů (opak videa).

Proto vznikla nová třída App Performance Class 1 (A1). Karty označené jako A1 budou muset zvládnout minimálně 1500 IOPS (vstupně/výstupních operační za sekundu) při náhodném čtení a 500 IOPS při zápisu. Podmínkou je též sekvenční rychlost čtení/zápisu minimálně 10 MB/s. SanDisk přestavil vůbec první á-jedničkovou kartu.

SanDisk Ultra microSD UHS-I A1
SanDisk Ultra microSD UHS-I A1

Spadá do série Ultra. Je formátu microSDXC, pracuje s rozhraním UHS-I a má kapacitu 256 GB. SanDisk si zaslouží pokárání, protože neuvádí přesné parametry. Jen že splňuje podmínky na IOPS a že sekvenční rychlost čtení je až 95 MB/s, zatímco zápis „je o něco pomalejší“. Na udělení třídy A1 to stačí. Podmínky zcela jistě splňují i starší karty řady Ultra nebo Extreme, ale ty holt přišly před zavedením nového označení.

 

Kolik bude novinka stát? Doporučená americká maloobchodní cena je 200 dolarů. U nás by to po přičtení daně mohlo být asi 6200 Kč. V obchodech se karta objeví ještě v lednu.

Zdroj: SanDisk

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář