Sandy Bridge: 32nm čtyřjádro s IGP v roce 2011

0

Jak už jsme na ExtraHardware zdůraznili několikrát, pro 45nm čtyřjádro Core i7 Bloomfield představené koncem roku 2008, ani pro novější Lynnfield není plánován přechod na 32nm výrobu, kterou využívají nové dual-core Core i3/i5 Clarkdale a šestijádrový GulftownBloomfield Lynnfield tak nahradí čipy náležící až do další generace pojmenované Sandy Bridge.

O Sandy Bridge nyní víme několik nových detailů. První procesor této generace, který se začne vyrábět koncem tohoto roku a v první čtvrtině toho příštího bude dostupný, ponese čtyři jádra a integrovaný grafický procesor (mGPU). Půjde o monolitické řešení vyrobené 32nm postupem, nikoliv tedy slepenec procesoru a „čipsetu“ v jednom balení, jakým je Core i3/i5 Clarkdale. Na nové modely se dvěma, šesti a osmi jádry si počkáme o něco déle.


Clarkdale – menší čip (32nm) nese jádra procesoru, větší (45nm) řadič pamětí, PCI Express a integrované grafické jádro 

Oproti integrované grafice u Clarkdale by mGPU v Sandy Bridge mělo být údajně dvakrát výkonnější. Pokrokem je už ale jeho samotná přítomnost, byť to na první pohled nemusí být zřejmé. Díky tomu totiž i u výkonnějších sestav (a hlavně u notebooků) bude možno vypínat žravou samostatnou grafickou kartu v době, kdy výkon ve 3D není potřeba. O přepínání grafik hovoří Intel v materiálech ke svým nejnovějším procesorům, AMD v souvislosti s Mobility Radeony HD 5000, bezkonkurenčně největší vlny ale dělá Nvidia s technologií Optimus. O té vám více prozradíme příští týden v úterý, kdy vyprší NDA na informace odtajněné na dnešní předváděčce v pražském hotelu Imperial.

Zdroj: Fudzilla 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!