Sandy Bridge: na zpětnou kompatibilitu zapomeňte

0

U nové architektury procesorů Intelu nazvané Sandy Bridge se odehrají zásadnější změny, než jsme si původně mysleli. Je tedy načase uvést na pravou míru novinku zveřejněnou v sobotu, přesněji řečeno pasáž o čipsetech a zpětné kompatibilitě, kde jsem se ve spekulacích zásadním způsobem zmýlil.

Přestože nová patice H2 pro procesory střední a nižší třídy má pouze o jeden pin méně než současný Socket H1 (LGA 1156), na kompatibilitu ve stylu AMD AM2/AM3 můžete zapomenout: Sandy Bridge nezapadne do starší desky, ani Core i3/i5/i7 neusadíte do desky pro Sandy Bridge. Změnilo se totiž uspořádání pinů; posunutí vykrojení na destičce procesoru už je pouze pojistkou, aby bylo fyzicky nemožné procesory nesprávně osadit.

Přitom se mnoho věcí nemění – procesory budou stále obsahovat řadič PCI Express schopný rozdělit 16 linek na 2× 8, dvoukanálový řadič DDR3 bude oficiálně podporovat frekvenci maximálně 1333 MHz. Pro připojení k čipsetu bude nadále sloužit rozhraní DMI a k tomu FDI pro obrazová data z integrovaného grafického akcelerátoru. Doufejme alespoň, že Intel neupraví mechanismus uchycení chladiče a zachová tak kompatibilitu se stávajícími modely.

Server bit-tech.net také prozradil detaily o chystaných čipsetech, tedy PCH pro platformu LGA 1155. V plánu jsou prý tři varianty:

  • H67. Nejvybavenější verze nabídne šest SATA portů, z toho dva s podporou přenosové rychlosti 600 MB/s, a 14 portů USB 2.0. Ovladač Intel Matrix RAID Storage bude aktualizován na verzi 10, nové varianty RAID polí ale zřejmě nepřinese. Zatímco čipsety padesátkové řady mají pro připojení externích řadičů a slotů jen čtyři PCI Express linky, modely šedesátkové řady jich nabídnou osm. Společným prvkem i pro další varianty je podpora využití Flash paměti jako cache, skrze rozhraní ONFI.
  • P67. Přestože všechny procesory pro novou platformu ponesou integrované grafické jádro, základní desky vybavené tímto čipsetem neumožní jej využít. Ostatní výbava zůstává stejná jako u H67.
  • H61. Nejlevnější verze přijde o rychlé SATA porty, zůstanou tedy jen čtyři s maximální rychlostí 300 MB/s. Počet USB portů klesne na deset.

LGA 2011 v témže roce?

Stejně jako u architektury Nehalem bude zachováno členění na „mainstreamovou“ a „enthusiast“ platformy. Již starší zprávy naznačovaly, že nejdražší Sandy Bridge nebudou pasovat do Socketu B s 1366 piny. Podle bit-tech.net bude nová patice mít celých 2011 pinů; značný podíl na tomto čísle bude mít nový čtyřkanálový řadič pamětí (tedy o celkové šířce 256 bitů). Další zásadní změnou bude integrace severního můstku do procesoru. Intel X58, který je prakticky pouze můstek mezi QPI, PCI Express a DMI, tedy již nebude mít pokračovatele.

Lze předpokládat, že tato platforma bude mířena převážně do serverů a že stejný socket budou sdílet i dvou-, možná i víceprocesorové systémy. Její význam pro desktop bude vzhledem k potřebě čtyř paměťových modulů nejspíše velmi mizivý. Ostatně i specifikace čipsetu (byť bude stejně jako P67/H67/H61 připojen přes DMI) napovídají něco o určení: „X68“ (název není potvrzen) se pochlubí deseti porty SATA/SAS s rychlostí 600 MB/s a dvěma SATA 300 MB/s k tomu.

Zdroj: bit-tech.net

Sandy Bridge: na zpětnou kompatibilitu zapomeňte

Ohodnoťte tento článek!