Sandy Bridge v mini-ITX: Gigabyte GA-H67N-USB3

0

Psali-li jsme v poslední době o základních deskách formátu mini-ITX (tedy s rozměry 17 × 17 cm), bylo to v souvislosti s procesory AMD E-350 (Fusion APU). Do malé bedýnky se ale dá vtěsnat i sestava s plnohodnotným desktopovým čtyřjádrem a odpovídající grafickou kartou. Loni se v tomto segmentu realizoval například Zotac s deskou H55-ITX WiFi, i Gigabyte měl v ohni želízko s čipsetem H55 jménem GA-H55N-USB3.

Tchajwanský výrobce na veletrhu CES 2011 představil nástupce této desky. GA-H67N-USB3 nese, jak název napovídá, PCH Intel H67 a je určena pro procesory architektury Sandy Bridge s paticí LGA 1155.

Deska je vybavena dvěma DIMM sloty pro paměti typu DDR3, jedním PCI Express x16 slotem pro grafickou či jinou kartu (spíše se zde počítá s integrovaným grafickým jádrem) a USB 3.0 konektivitou. Integrovaný zvukový kodek má vyvedeny všechny analogové (3,5mm jack) i digitální (optický i koaxiální S/PDIF) výstupy.

Na lehce přenosné počítače pro časté účastníky LAN párty to ale nebude to pravé ořechové. Čipová sada H67 totiž neumožňuje přetaktování procesoru ani s „K“ modely, to je výsadou P67. A tak prý Gigabyte chystá i velice podobnou desku s tímto PCH. S ním pro změnu není možné využívat grafické jádro integrované v procesoru, takže bude nutné za každých okolností mít zapojenou samostatnou grafickou kartu.

Gigabyte GA-H67N-USB3 by se měla dostat do obchodů na přelomu ledna/januára a února/februára; varianta s čipsetem P67, o níž zatím máme jen kusé informace, se objeví později.

Zdroj: The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!