Sapphire HD 4890 Atomic: 1 GHz z továrny

0

Přímým konkurentem Radeonu HD 4890 je GeForce GTX 275. Obě karty však skrývají nezanedbatelný potenciál pro přetaktování. Jádro ATI RV790 lze někdy přetaktovat až na magický jeden gigahertz. Pokud však patříte mezi fanoušky červené stáje, chcete výkonnou kartu, ale vůči duálním máte nedůvěru, můžete sáhnout po novince od Sapphire: její Radeon HD 4890 Vapor-X Atomic s vlastním chladičem je z výroby přetaktován na 1000/4200 MHz (jádro/paměti). Připomeňme, že Sapphire má dvě edice z výroby přetaktovaných karet; Toxic je ta běžnější, pod nálepkou Atomic najdete ty nejlepší kousky.

Jak název napovídá, karta je osazena chladičem Sapphire Vapor-X, který ke chlazení grafického čipu využívá „odpařovací komoru“ (vapor chamber). Řešení ale není totožné s tím, které výrobce osazuje na Radeony HD 4850 a HD 4870.

PCB má modrou barvu, jak je u karet od Sapphire zvykem.

S vyšším výkonem zřejmě půjde ruku v ruce i o něco vyšší spotřeba. Radeon HD 4890 Vapor-X Atomic se krmí z jednoho šestipinového a jednoho osmipinového konektoru přídavného napájení.

A nakonec ještě pohled do záložky Overdrive v Catalyst Control Centeru. U tohoto Radeonu má šoupátko frekvence jádra zarážku až na 1,1 GHz, moc velkou rezervu ale od Atomicu nečekejte. Z hlediska výkonu půjde o nejvýkonnější jednočipovou kartu s GPU ATI, zatím ale není známo, za kolik jej Sapphire chce prodávat. Redaktoři Hexus.net pouze doufají, že to bude pod 250 liber (7500 Kč).

Zdroj: Hexus.net

Ohodnoťte tento článek!