Sapphire HD 6850 Toxic už je skoro tady

0

Jedovaté Radeony od Sapphire bývaly vždy populární. Pravda, jednoslotový Radeon HD 3870 mohl mít trochu špatné jméno, ale obecně se jedná o docela dobrou řadu, čemuž napomohly hodně hlavně Toxíci HD 4850 a 4870 a jejich Vapor-X příbuzní s chladičem s vapor chamber. Později Sapphire začala výhody Vapor-X a Toxic slučovat. Pokračuje Radeon HD 6850 v trendu? Karta byla spatřena v japonských obchodech (odtamtud jsou také dnešní fotky).

 O Radeonu HD 6850 Toxic jsme nedávno psali. Verdikt? Škoda, že karta má radiální ventilátor (tj. posazený na straně).


polep nemá tak jedovatou modrozelenou barvu, jak to dříve vypadalo

Chlazení je od základní verze Radeonu HD 6850 od Sapphire posíleno, karta vlastně nese referenční chladič Radeonu HD 6870 s mírně upraveným vzhledem, přijde mi také, že je malinko kratší než silnější Barts. Vapor-X chladič s radiální turbínou má tři heatpipe, jde tak o takovou směsku, kde je jádro částečně kryto heatpipe, a celý blok potom nese obdélníkovou vapor chamber.

Je pravda, že axiální ventilátor uprostřed karty by chladil lépe a dělal menší rámus. Tato zažitá konstrukce ale určitě potěší majitele uzavřených a nevětraných skříní, kde se takto nebude kumulovat tolik horkého vzduchu. Ve výsledku tak možná větrák nebude muset nucen vysokými teplotami k příliš vysokým otáčkám.


Zopakování parametrů – Sapphire HD 6850 v edici Toxic nese jádro Barts Pro, tedy 960 stream procesorů. Takty byly z referenčních 775 / 4000 popohnány na 820 / 4400 MHz pro jádro / paměti efektivně. Pamětí je 1 GB typu GDDR5 na 256bitové sběrnici. Velký výkonový nárůst to není, ale očekává se, že si kartu nataktujete také sami. Základní výkon bude o pár procent nad HD 6850, tedy kousek nad GeForce GTX 460 1 GB nebo u HD 5850.

Výstupy opět připomínají spíše Radeon HD 6870 – dva porty DVI (jen jeden dvoulinkový), jeden HDMI a dva miniDisplayPorty. Karta je napájena dvěma šestipiny PCIe (obyčejná HD 6850 jen jedním), takže vaše divoké OC sny se můžou stát skutečností i na desce s PCI Express 1.0.


V Japonsku ve čtvrti Akihabara je karta dostupná v přepočtu zhruba za 5000 Kč, odtamtud také pochází fotky. Česká cena začíná zhruba na 4600 Kč a leckde přesahuje 5100 Kč. Pozor, na řadě českých internetových obchodů mají špatný náhled karty (viz Alfacomp – obrázek výše). Karta je stále pouze k objednání nebo na cestě, nikde ji nemají skladem. Dostupnost v Japonsku před několika dny ale ukazuje, že už se novinky brzy dočkáte.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!