Sapphire HD 6970 Dual Fan má upravený chladič a vynikající potenciál k přetaktování

0

Prominentní výrobce grafických karet AMD, společnost Sapphire, představila grafickou kartu HD 6970 Dual Fan. Základní parametry jsou shodné se standardním modelem, takže 1536 stream procesorům s frekvencí 880 MHz sekunduje grafická paměť o kapacitě 2 GB, která pracuje na efektivní frekvenci 5,5 GHz. Jak ale již název napovídá, největším lákadlem této karty bude upravený systém chlazení.

Nový chladič je vybaven dvojicí 90mm ventilátorů s tenkými lopatkami. Ty ač pracují s otáčkami o 10 % nižšími odvedou stejné množství vzduchu jako běžné ventilátory. Speciální prachuvzdorná ložiska pak přispívají k vysoké spolehlivosti. V praxi to vše znamená, že pokud ponecháte standardní BIOS, budou teploty nižší až o 25 % oproti referenčnímu řešení. Otázkou zůstává, jestli skutečnost dostojí papírovým předpokladům.

Karta je také vhodná pro přetaktování, jelikož výrobce zakomponoval také druhý BIOS, který je nastaven pro maximální výkon. Po přepnutí na něj dojde ke zvýšení napětí jádra na 1,2 V, otáčky ventilátorů se začnou řídit podle výkonnostní charakteristiky a potenciál na přetaktování se zvedne až o 50 %. Výrobce uvádí, že teoreticky se pomocí aplikací AMD Overdrive nebo Sapphire TriXX můžeme dostat až na maximální frekvence, což u jádra činí 1500 MHz a u pamětí 2000 MHz respektive 8 GHz efektivně.

Zadní záslepka je vybavena jedním HDMI a dvojicí konektorů DVI. Navíc zde naleznete také dva miniDisplayPort. Výstup VGA je jak už je dnes obvyklé podporován pouze pomocí přibaleného adaptéru DVI-I-D-Sub. O ceně bohužel zatím nepadla ani zmínka, ale můžete očekávat, že překoná osmitisícovou hranici.

Zdroj: Sapphire 1, 2; TZ

Sapphire HD 6970 Dual Fan má upravený chladič a vynikající potenciál k přetaktování
Ohodnoťte tento článek!