Sapphire má desku pro AMD Zacate E350, konkurenta Intel Atom

0

O prvních APU AMD jsme toho napsali již spoustu, pokud jste zaspali a netušíte co to APU je, odkážu vás na Ondrův článek, který se této problematice věnuje.

Výkon jednotlivých modelů již známe. E350 je z nich (prozatím) nejvýkonnější. Skrývá v sobě dvoujádrový procesor na frekvenci 1,6 GHz a grafické jádro HD 6310 s 80 stream procesory na 500 MHz. TDP se zastavilo na krásných 18 Wattech.

E350 se těší poměrně velkému zájmu široké veřejnosti, což se samozřejmě projevuje i na množství zařízení, která budou na této platformě postavena. Pro počítačové hračičky a stavitele výrobci připravují základní desky, doposud jste mohli narazit na tři kusy:

Nyní se k nim přidává Sapphire se svou základní deskou Pure Fusion Mini E350. Shodně s konkurencí se jedná o desku formátu mini-ITX s APU AMD E350, použitá čipová sada je Hudson M1. Na PCB naleznete dva sloty pro SO-DIMM operační paměti (maximálně lze osadit 4 GB DDR3), dále slot PCIe ×16 se čtyřmi aktivními linkami a jeden mini PCIe ×1.

Pure Fusion Mini E350 od Sapphire

Pevné disky a mechaniky můžete připojit do pěti portů SATA 6 Gb/s, popřípadě využít externí eSATA s průchodností 3 Gb/s. Na panelu je vyvedeno celkem šest USB portů, z nichž dva splňují specifikace USB 3.0.

Z grafického jádra výrobce vyvedl tři výstupy v kombinaci VGA, DVI a HDMI. Využívat najednou můžete však pouze dva, údajně v libovolné kombinaci. Zvuk lze získat z HDMI konektoru nebo z osmikanálového HD kodeku Realtek ALC892.

O připojení k síti se stará gigabitový ethernet od Marvellu, pro fanoušky BlueTooth je k dispozici čip Atheros.

Chlazení je vyřešeno poměrně nešťastně miniaturním pasivem s ještě menším větráčkem, takže o tichu si můžete nechat jenom zdát.

Deska by měla být dostupná v průběhu února, cena zatím oznámena nebyla. Jako hlavní nevýhody tohoto modelu vidím v použití SO-DIMM pamětí a ne zcela bezhlučném chlazení. V tomto ohledu tedy na pomyslném trůnu zůstává ASUS a jeho E35MI-I Deluxe, očekávám však, že si za toto prvenství nechá zaplatit.

Ohodnoťte tento článek!