Sapphire představila Radeon HD 7730 ve dvou verzích s 1 GB a se 2 GB paměti.

0

Oba čerstvé Radeony HD 7730 karty se od sebe liší pouze velikostí pamětí. Jejich jádro je postaveno na již zaběhlé architektuře GCN a je vyráběno 28nm výrobním postupem. V čipu se nachází 384 stream procesorů a stejný počet ALU, avšak starší architektury VLIW4, nese také integrované grafické jádro HD 8650G, kterým je vybaven procesor AMD A10-5750M. Jádro Radeonu HD 7730 je však taktováno na 800 MHz, což je zhruba o 100 MHz více oproti jádru ve zmiňovaném APU.

Model s 1 GB paměti je vybaven rychlejšími moduly GDDR5 s efektivní frekvencí 4,5 GHz, zatímco karta s 2 GB paměti nese pomalejší čipy DDR3, jejichž efektivní frekvence dosahuje 1800 MHz. Oba HD 7730 nesou na záslepce trojici výstupů, jmenovitě se jedná o DVI, HDMI a VGA. Karty podporují nové desky se BIOSem UEFI.

 

Cena karet zatím nebyla zveřejněna, ale vzhledem k existenci přibližně stejně výkonných grafických jader přítomných přímo v procesorech, je užitná hodnota těchto karet velmi diskutabilní. Jistě, nachází se zde drobná mezera v místech, kde APU dochází dech a nejlevnější GPU mají ještě několik procent výkonu k dobru, ale tato mezera je poměrně malá.  Jedná se o cenovou hladinu okolo 1500 Kč, kde se v současnosti nachází Radeon HD 6670.

Zdroje: Sapphire

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Otázkou však bude, jak si Microsoft při změně primárních adres poradí s převodem nakoupených aplikací ve Storu, obsahu ve SkyDrivu apod.“ No nijak. On se totiz Outlook.com da provozovat porad na starem a vlastne i novem Live ID (MS accountu) s jakoukoliv mailovou adresou…