Sapphire připravuje HD 7970 Vapor-X s jádrem na 1100 MHz a 6 GB paměti

0

Grafickou kartu Radon HD 7970 není nutné nijak blíže představovat. Za zmínku však stojí poměrně nízká taktovací frekvence původních referenčních karet. Jejich jádro totiž běželo na „pouhých“ 925 MHz, zatímco paměti pracovaly na frekvenci 5,5 GHz. Nyní AMD připravuje Radeon HD 7970 GHz Edition, který by měl soupeřit s GeForce GTX 680. Jeho jádro pracuje na frekvenci 1075 MHz a paměti si polepšily na 6 GHz. V podstatě se tak vylepšená referenční karta dostane na výkonnostní úroveň dosud nereferenčních přetaktovaných modelů, které alespoň výkonem dotahují konkurenční kartu.

sapphire-vaporx-preview

 

Na čínském Expreview se objevily fotografie připravovaného modelu HD 7970 Vapor-X, který má tatky dokonce vyšší než HD 7970 GHz Edition. Sapphire již jeden obdobný Radeon HD 7970 chystá. Ten nese přízvisko Toxic a má shodný chladič Vapor-X, kterým je vybavena i připravovaná karta, jež si do svého označení propůjčuje právě název chladiče. Jeho detailní popis naleznete v novince týkající se Radeonu HD 7970 Toxic.

 

Pokud budeme vycházet z návrhu tištěného spoje HD 7970 Toxic, tak následující šestice LED diod bude indikovat vytížení napájecích fází jádra, kterých zřejmě bude všeho všudy šest. Do nich pak bude energie proudit dvojicí 8pinových konektorů. Podobně jako karta Toxic bude i Vapor-X vybavena 6 GB paměti.

sapphire-vaporx-previewsapphire-vaporx-previewsapphire-vaporx-previewsapphire-vaporx-previewsapphire-vaporx-preview

Maximálních frekvencí  HD 7970 Vapor-X, jež jsou z výroby nastaveny na 1100 MHz pro jádro a 6000 MHz efektivně pro paměti, docílíte přepnutím tlačítka s logem Sapphire umístěného na horní straně karty. Pokud svítí, je aktivní OC BIOS, pokud ne, tak karta pracuje s níže taktovaným BIOSem s frekvencí jádra 1000 MHz a 5800 MHz efektivně pro paměti. Mnohé zákazníky jistě potěší frekvence karty v 2D režimu, kdy se pohybují na hranici 300/150 MHz a ventilátory běží na neslyšných 1150 ot. /min.

Zajímavě je ztvárněna také dvojice záslepek karty. Krom běžné perforace je velmi zřetelný další průduch, který vznikl v okolí grafických výstupů. Ten má zřejmě jediný cíl, zlepšit proudění horkého vzduchu ven ze skříně.

O ceně a dostupnosti zdroj mlčí.

Zdroj: EXPreview

Ohodnoťte tento článek!