Sapphire připravuje Radeon R9 290X s 8 GB paměti a chladičem Vapor-X

0

Když jsme začátkem roku psali o tom, že firma MSI chystá Radeon R9 280X s 6 GB paměti GDDR5, nabídla se otázka, zda někdo naváže 8GB kartou založenou na bázi čipu Hawaii. Tak velká paměť by pochopitelně měla přínosy hlavně v marketingu, jako technologický experiment by ale také nebyla bez zajímavosti. Jak se 8 GB paměti podepíše na výkonu v nejvyšších rozlišeních, budeme brzy moct vyzkoušet, jelikož takový model chystá k vydání firma Sapphire.

Jak informuje web VideoCardz, Sapphire v současnosti chystá Radeon R9 290X v provedení Vapor-X. Podle VideoCardz bude mít tato karta skutečně zdvojnásobenou velikost paměti proti standardním R9 290/290X, takže ponese právě oněch 8 GB paměti GDDR5. GPU Hawaii používá paměťovou sběrnici o šířce 512 bitů, a osazení velké paměti jedním z jejích logických využití. Jelikož konkurenční čipy GK110 používají 384bitovou sběrnici, má highendový GTX Titan Black od Nvidie paměti „jen“ 6 GB.

Karta by nejspíš měla být továrně přetaktovaná. Z fotografií vyplývá, že chladič zřejmě vybavený vapor chamber bude ofukován třemi axiálními ventilátory. Karta je zezadu vyztužená backplatem, ten by zřejmě měl také chladit paměťové čipy na zadní straně PCB. Karta je opatřena standardní sestavou výstupů, tedy dvojicí DVI, jedním HDMI a taktéž jedním DisplayPortem. To je možná trochu škoda. Na highendové kartě by byly lepší alespoň dva DisplayPorty, umožňující plnohodnotné připojení obrazovek s rozlišením 4K.

Vedle velikosti paměti zatím o Radeonu R9 290X Vapor-X nejsou známé bližší parametry. VideoCardz zatím nemá informace o tom, kdy by se karta mohla objevit na trhu. Oficiální cena také neunikla, vzhledem k současné situaci na trhu by z ní ale stejně nebylo jisté, za kolik by pak byly karty v mání v obchodech. České obchody už jinak v cenících uvádějí i Vapor-X verzi modelu R9 290 bez X, ta je nicméně vybavena standardními 4 GB paměti.

 

Sapphire mělo jinak podobné karty v nabídce již předloni, když uvedlo Radeony HD 7970 Vapor-X a Toxic s 6 GB paměti GDDR5. Testovali jsme je tehdy i na našem webu (viz zde).

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář