Sapphire rozšiřuje sérii Vapor-X o Radeon R9 290X OC s chladičem Tri-X

0

Nejsilnější čip od společnosti AMD si již dříve našel cestu pod chladič Tri-X s technologií odpařovací komory. Nyní se však Sapphire rozhodla uvést přetaktovanou verzi této karty, jejíž vzhled je k nerozeznání od původní verze, avšak takty porostly o několik desítek MHz nahoru.

Sapphire R9 290X Vapour-X OC Tri-X Sapphire R9 290X Vapour-X OC Tri-X Sapphire R9 290X Vapour-X OC Tri-X Sapphire R9 290X Vapour-X OC Tri-X

Jádro postavené na 28nm výrobním procesu je vybaveno 2816 stream procesory, které pracují na taktu 1080 MHz, což je nárůst o 50 MHz oproti kartě bez přídomku „OC“. Paměti o kapacitě 4 GB jsou popohnány o 340 MHz na 5640 MHz efektivně. Zdá se, že z plánů nadělit této edici 8 GB videopaměti asi sešlo. Nebo se dočkáme ještě dalšího modelu.

O chlazení karty s 10fázovou napájecí kaskádou, která je napájena dvěma 8pinovými konektory, se stará chladič s technologií odpařovací komory, která je ještě doplněna o pětici heatpipe, jež rozvádějí teplo do rozměrného žebrování. Hlavní heatpipe s průměrem 10mm je doplněna o dvěma 8mm a navíc ještě dvěma 6mm.

Celý chladič, který zabírá něco málo přes dva sloty, je navržen tak, aby zkombinoval výhody odpařovací komory s chladičem Tri-X. Ten k chlazení žeber využívá tří 90mm ventilátorů a dle výrobce tato kombinace srazí teploty karty o 5 až 10 °C oproti běžnému provedení Tri-X. Kartě nechybí ani duální BIOS.

 

Zadní záslepka pak nabízí dvojici konektorů DVI, HDMI a DisplayPort. Cenu ani dostupnost na tuzemských trzích výrobce nezveřejnil. Vzhledem k tomu, že OC edice s chladičem Tri-X se u nás prodává okolo 14 000 Kč, tak Sapphire Radeon R9 290X Vapor-X OC jistě neklesne pod tuto hranici. Spíše se jeho cena vyšplhá někde nad 15 000 Kč.

Zdroj: TZ, Sapphire

Ohodnoťte tento článek!