SATA Express poprvé v akci. Novináři otestovali a vyfotili prototyp desky Asus

0

Prakticky všechna lepší SSD uvedená tento rok jsou v rychlostech sekvenčního čtení (a někdy i zápisu) limitována propustností rozhraní SATA III, které zaspalo na rychlosti 6 Gb/s. V příštím roce by se ale v PC měly objevit nové typy SSD, komunikující se systémem přímo prostřednictvím rozhraní PCI Express. Tento týden se na internetu poprvé objevila základní deska Asusu s novým konektorem SATA Express, k tomu určeným. Máme tedy poprvé možnost vidět tuto „technologii budoucnosti“ jinak než na nákresech.

Fotografie desky z produkce Asusu, na níž jsou jasně vidět nové konektory SATA Express, se koncem minulého týdne objevily na webu TwekTown, ten také později podnikl i první test této desky (číst můžete zde). Jméno modelu má údajně být Z87 Deluxe/SATA Express), zatím však jde jen o prototyp. Kdy by se deska mohla objevit v obchodech je nejisté – nicméně vzhledem k použití čipsetu Z87 by to mělo být ještě v první polovině roku, pak už totiž přijdou čipové sady následující generace.

Rozhraní SATA Express na prototypu desky Asus (TweakTown)
Rozhraní SATA Express na prototypu desky Asus (TweakTown)

Na fotografiích je dobře vidět, že nové rozhraní by mělo být zpětně kompatibilní s běžnými disky a kabely SATA. Část slotu je totiž tvarována jako dvojice portů SATA, a při připojení příslušných kabelů by tak také měly fungovat. S kabelem SATA Express pak příslušné kontakty slouží přenosu protokolu PCI Express, navíc je ale třeba ještě třetí přídavná sekce.

Kabely SATA Express. Později jistě budou vypadat elegantněji (TweakTown)
Kabely SATA Express. Později jistě budou vypadat elegantněji (TweakTown)

Web TweakTown pak rovnou porty SATA Express i otestoval. K měření ovšem měl jen disk Asus ROG Raidr do klasického slotu PCI Express, takže musel použít redukci s převodníkem. Toto SSD je samo interně řešeno jako RAID 0 z dvou modulů mSATA, takže asi netřeba připomínat, že s nativním diskem by výkon měl být i lepší. I tak se ale z této karty pomocí SATA Express podařilo v ATTO dostat čtení a zápis rychlostí přes 750 MB/s.

Test rozhraní SATA Express s diskem ROG Raidr (TweakTown)
Test rozhraní SATA Express s diskem ROG Raidr (TweakTown)

Minulý měsíc přišla zpráva, že čipové sady devítkové řady zřejmě SATA Express bohužel nakonec nebudou podporovat; u použité čipové sady Z87 tedy asi také nepřipadá v úvahu. Asus tuto funkci na vyfocené desce zřejmě realizoval pomocí přídavného řadiče. U obou konektorů se nachází dvojice čipů ASMedia ASM1467, což ale podle webu výrobce není řadič, nýbrž jen „redriver“ pro rozhraní NGFF (vylepšuje kvalitu signálu). Samotným řadičem je pravděpodobně řadič blízko pasivu Z87 čipsetu – ASM106SE opět od ASMedia.

Dle webu Fudzilla by ale čipové sady, které v roce 2014 Intel uvede pro Broadwell a faceliftovou platformu Haswell Refresh, měly alespoň nativně podporovat notebookové rozhraní M.2. To bylo dříve pracovně označeno jako NGFF a nahrazuje formát mSATA. Jde tedy o karty určené pro instalaci do slotu na základní desce, to však nevylučuje jejich využití v stolním PC (nedávno jsme zde například měli desku ASRocku, která toto rozhraní přinesla na platformu AM3+).

 

Dle Fudzilly bude podpora pro sloty M.2 zahrnuta do lepších čipových sad Z97 a B97, přičemž u zbytku asi nebude povolena (web ale spekuluje o tom, že by mohl podporu dostat ještě typ B97). SSD typu M.2 mají na těchto čipových sadách mít k dispozici dvě linky PCI Express (při protokolu 2.0 to znamená rychlost 10 Gb/s obousměrně). Tyto sloty mají podporovat Intel Rapid Storage, takže by měly zvládat i režimy RAID.

Zdroje: TweakTown (1, 2), Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!