Satelity snímkují Zemi už 40 let. Nahlédněte do archivů

0

Včera to bylo přesně 40 let, kdy odstartoval první satelit programu Landsat. Nejdéle probíhající projekt pro získávání reálných snímků naší planety má sledovat změny na zemském povrhu. Díky milionům pořízených fotografiím se upravovaly mapy či sledovalo, jakým způsobem se rozrůstají města či kácejí pralesy. To vše při rozlišení 30 m na pixel. 

Aktuálně jsou na oběžné dráze dva funkční satelity Landsat 5 a 7, na začátku příštího roku bude vynesena nová snímkovací družice.

NASA od roku 2008 zdarma zpřístupňuje archiv snímků. Google teď pracuje s USGC a Carnegie Mellon University, aby společně přinášely historická data v trochu stravitelnější podobě. Na earthengine.google.org teď najdete časosběrné dokumenty z let 1999–2011, které odhalují například oblast Amazonie, rostoucí Las Vegas nebo sněhové pokrytí na území Severní Ameriky.

Jedním z posledním záznamů je například pozorování vysychajícího Aralského jezera, které můžete sledovat na komentovaném videu, případně se přepnout na mapu s časovou osou. Každý snímek má rozlišení 1,7 terapixelu! Na mapě se můžete klidně přesunout i nad Českou republiku a sledovat přírodní změny doma. (Bohužel chybí vyhledávač a popisky, takže se na mapě hůře orientuje.)

Pokud máte čas a nebojíte se angličtiny, určitě na na earthengine.google.org zamiřte.

 

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!