Screamer Radio: jednoduché nahrávání internetových rádií

0

Pojem internetové rádio je mírně zavádějící. Na internetu dnes svá vysílání dávají k dispozici i běžné rozhlasové stanice. Chcete-li si jejich vysílání poslechnout, pak tak můžete učinit několika způsoby. Někdy je přímo na webových stránkách rádia umístěn přehrávač, který stačí zapnout. Nevýhodou je nutnost mít tuto stránku stále otevřenu. O něco lepším řešením je otevření přehrávače do nového malého okna webového prohlížeče.

Máte-li k dispozici URL adresu internetového vysílání, můžete se ji pokusit otevřít ve Windows Media Playeru pomocí kontextové nabídky Soubor | Otevřít adresu URL. Pozor, nekopírujte adresu webové stránky rádia, ale opravdu URL streamovaného vysílání – buď ji najdete přímo v informacích na stránce, nebo po stisku pravého tlačítka na ploše přehrávače na stránce.

Screamer Radio

Většinou je však pohodlnější přehrávání v samostatné aplikaci, která není závislá na spuštění webového prohlížeče s příslušnou stránkou. Výhodou specializovaných přehrávačů oproti třeba Windows Media Playeru nebo Winampu je rozsáhlý seznam stanic internetového vysílání. Této charakteristice plně vyhovuje také program Screamer Radio.

V redakční schránce několikrát do měsíce končí prosby na návod pro bezproblémové nahrávání rádia z internetu. Vězte tedy, že s programem Screamer Radio tuhle činnost zvládne i méně zkušený uživatel. Screamer Radio je v češtině a jeho obsluha je opravdu snadná.

V prvé řadě funguje jako přehrávač internetového rádia. Klepněte do nabídky Předvolené | By Region | Europe A-J | Czech Republic. V nabídce uvidíte tři desítky českých rozhlasových stanic s internetovým vysíláním. Kteroukoli z nich můžete rozklepnout a tím spustit její přehrávání. Ve stavovém řádku Screamer Radia sledujte informace o připojování k rádiu. Jakmile se tak stane, ihned se spustí přehrávání.

Práce s rádiem

Nic vám samozřejmě nebrání v tom, abyste si spustili přehrávání zahraničních rozhlasových stanic. I v tom je výhoda internetu, díky kterému se dostanete k vysílání stanic, které by anténa běžného rádia nezachytila. Oblíbené rozhlasové stanice si můžete přidat do zvláštního seznamu, abyste je nemuseli složitě vyklikávat. Po zapnutí dané stanice k tomu použijte funkci Oblíbené | Přidat k oblíbeným.

Seznam stanic v nabídce Screamer Radia je možné aktualizovat pomocí funkce Soubor | Aktualizovat předvolené. Stanice ze seznamu nicméně nejsou jediné, které lze přehrávat a následně zaznamenat. Stejně, jako lze odkaz na internetové vysílání vložit do Windows Media Playeru, můžete jej přehrát i ve Screamer Radiu pomocí funkce Soubor | Otevřít URL.

Nahrávání internetového rádia

Záznam internetového vysílání je ukládán do souboru  MP3, který si pak můžete jednoduše nakopírovat například do přenosného přehrávače. Spusťte přehrávání vybraného rádia nebo zvoleného streamovaného vysílání ze zadané adresy – klepněte na tlačítko Zapnout.

Záznam vysílání spustíte klepnutím na tlačítko Nahrávat. Všimněte si, že ve stavovém řádku Screamer Radia se objeví informace o nahrávání. Můžete tu také sledovat délku nahrávaného záznamu. Pro skončení záznamu znovu klepněte na stejné tlačítko, které má nyní popisek Nenahrávat.

Nahrané skladby najdete ve své profilové složce s hudbou. Rychle si je zobrazíte také pomocí funkce Záznam | Otevřít složku nahraných přímo ze Screamer Radia. V této složce jsou nahrané skladby roztříděny do dalších složek podle názvu rozhlasové stanice, ze které záznam pochází.

Pokud vám výchozí umístění a pojmenování souborů s nahrávkami nevyhovuje, pak zavolejte okno s nastavením pomocí funkce Nastavení | Předvolby. Přepněte se zde na kartu Recording a změňte cestu, do které jsou nahrávky ukládány.

Změnou nastavení ovlivníte také pojmenování souboru a třídění nahrávek v cílové složce. Do políčka ve skupině File pattern zadejte vzorek pro pojmenování souboru. Možné vzorky vidíte v nápovědě nad políčkem. Jsou nahrazovány názvem stanice, názvem skladby a datem.  Vložíte-li mezi dva vzorky lomítko, bude v cílovém umístění vytvořena také složka odpovídající tomu, co je umístěno před lomítkem.

Screamer Radio je zdarma a stáhnete si jej z webových stránek www.screamer-radio.com.

Screamer Radio: jednoduché nahrávání internetových rádií
Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 3 hlas/ů