Scythe Ninja Mini: Výkonný trpasličí chladič

0

Malý brácha taky nespí

Velmi zajímavý chladič nízké a poměrně zavalité konstrukce se chlubí měděným vzhledem svých šesti heatpipe vyvedených obousměrně ze základny. Trochu nelogicky výrobce šetřil právě na hlavě doléhající na procesor a používá provedení z oceli. Žebrování chladiče z hliníku je ještě řidší než u většiny konkurentů a přispívá tím ke snadnějšímu průtoku vzduchu (zvláště při pasivním použití).

Opravdu, jako velký Ninja s useknutou horní polovinou těla. Klepněte pro zvětšení. Tip: X zavře okno, N ukáže další obrázek

Základna chladiče je z poniklované mědi, která pomůže rychle odvádět teplo k heatpipe trubicím. Vrstvička niklu slouží proti zoxidování. Klepněte pro zvětšení

Velmi rozumně je vyřešen systém uchycení základny odděleně pro všechny dnes používané patice. Samostatně v balení najdeme čtyřmi šrouby uchytitelné konzole pro patici 775 pro Intel, 478 stejného výrobce a pro všechny sockety společnosti AMD, tedy 754, 939, 940 a AM2. Montáž základny je tak velmi jednoduchá, na rozdíl od samotného uchycení na základní desku.

Při montáži do AM2 je velmi obtížné připnout oba úchyty konzole do rámečku kolem patice. Po vysilujícím boji se mi podařilo úchyty dopnout, ale nezdálo se, že by chladič seděl 100% dokonale. Mnohem příznivější je u AMD klasické uchycení pomocí pákové spony. Je třeba počítat s širší konstrukcí, která může na deskách s malou vzdáleností mezi procesorem a paměťovými banky způsobit problémy s výměnou pamětí a pokud máte moduly s vyšším chladičem i jejich nepoužitelnost.

Malý, ale široký. Po montáži zůstaly paměti zcela zastíněny. Klepněte pro zvětšení

Tři konzole pro Intel socket 775 (vlevo), 478 (vpravo) a 754, 939, 940 a AM2 pro AMD. Klepněte pro zvětšení

Jde to i bez ventilátoru, testy

Možnost pasivního chlazení procesoru může být velmi zajímavá především pro ty, kdo mají počítač někde v obýváku či u zapnutého dokonce spí. Ninja Mini sice nemá rozměry pasivních obrů vyplňujících skříň od jednoho rohu k druhému, ale pro uchlazení energeticky méně náročných procesorů v nepřetaktovaném stavu postačí. Vyzkoušel jsem ho bez dodávaného ventilátoru a teplota Athlonu X2 3600+ se udržela ve snesitelném rozmezí do maximálně 63 °C při plné dlouhodobé zátěži.

Maximální teplota při plném zatížení procesoru bez použití ventilátoru. Klepněte pro zvětšení

Dodávaný ventilátor s průměrem 8 cm můžete zcela variabilně uchytit z jakékoli strany. A na to, že je to pouhá „osmička“, tichostí konkuruje i mnohem pomalejším větším kouskům. Maximum otáček leží na hranici 2 200 ot/min, zhruba do 1 500 ot/min je hladina hluku velmi nízká.

Nenápadné „osmička“ velmi slušně a tiše odvádí svůj úkol. Klepněte pro zvětšení. Tip: X zavře okno, N ukáže další obrázek

Bez obav označím Arctic Cooling Freezer Pro 64 jako referenční vzorek ze střední třídy. Ve srovnání s Ninjou vypadá mnohem střízlivěji, s váhou 528 g však oproti 580gramovému mini Ninjovi tolik nezaostává. Jeho výhodou je PWM regulace, která dovoluje řízení otáček i na hůře vybavených deskách. Varianty pro Intel i AMD jsou prodávány zvlášť.

Arctic Cooling Freezer Pro je ideální referenční chladič – díky jeho poměru cena/výkon+tichý chod jej má doma mnoho českých uživatelů. Klepněte pro zvětšení

Dostávám se k problému, který Scythe zřejmě opravdu nedoladil. V balení jsou konzole pro jednotlivé patice, ventilátor, spony k přichycení ventilátoru, šroubky a teplovodivá pasta. Jestli se tedy ona posledně jmenovaná věc dá označit za pastu. Bílý obsah malého nevzhledného sáčku je velmi nepovedený.

Při přímém srovnání se standardní teplovodivou pastou Arctic Cooling MX-1 provedeném na chladiči Freezer 64 Pro jsem naměřil rozdíl teplot bez zátěže kolem 7–8°C, v zátěži neskutečných 15°C. Hodně se dá přiřknout „sednutí“ pasty, ale i tak jsou rozdíly obrovské. Doporučení je jednoduché, pokud mini ninjovi podlehnete, pořiďte si k němu slušnou teplovodivou pastu, odmění se mnohem nižšími teplotami.

Samotný provoz chladiče je naprosto bezproblémový, na desce se správou otáček se ventilátor při běžné zátěži pohybuje na rychlostech kolem tisíce rpm, hlučnost tedy skoro nulová a teploty do 40 °C (což je pro běžné dvoujádro standardní). Při plné zátěži procesoru v provozu na nejvyšší otáčky ventilátoru (2 200 ot./min) se oproti AC Freezeru 64 (2 300 ot./min) po půlhodinovém testu teplota vyšplhala na max 49 °C, Freezer 64 Pro měl 55 °C (měřeno za podmínek se zmíněnou teplovodivou pastou, která byla součástí balení).

Testy a zhodnocení

Zcela jiná situace ovšem nastává při přetaktování. Po zkušenosti právě s Freezerem 64 Pro, kdy nebyl problém taktovat procesor z 1,9 na 3,0 GHz, jsem čekal minimálně stejný výsledek s nižšími teplotami. Opak byl pravdou, chladič vydržel v plné zátěži procesor krotit snad pouhých 20 vteřin. Slabý výsledek je opět dopadem nekvalitní pasty. Poté jsem vyzkoušel Freezer se stejným teplovodivým materiálem a svůj dřívější bezproblémový chod na 3,0 GHz stejně tak neobhájil.

Sice se při použití AC Freezeru Pro 64 a teplovodivé pasty AC teplota při 3,0 GHz vyšplhala na 61°C, ale procesor byl stále stabilní. Scythe Ninja Mini má lepší předpoklady pro uchlazení na takové frekvenci, ale vlivem dodávaného teplovodivého materiálu mezi procesorem a chladičem zatížení nezvládl. Klepněte pro zvětšení

Scythe Ninja mini je kvalitním zástupcem střední třídy vzduchových chladičů pro všechny dnes používané procesory, pochvalu si zaslouží zpracování, velmi nízký akustický projev ventilátoru a možnost provozu ve zcela pasivním režimu. Celá konstrukce má předpoklady pro uchlazení všech dostupných dvoujádrových procesorů. Problémem naopak je mnohokrát zmíněná teplovodivá pasta (při ceně chladiče bych čekal kvalitní přímo v balení) a složité uchycení u patice AM2.Pokud vás chladič přesvědčil a chcete jej nasadit do menší skříně (třeba pro nějaké HTPC), budou se vám tyto obrázky hodit (zdroj: Scythe)

Ve zkratce

Scythe SCMNJ-1000 Ninja Mini
chladič procesoru
950 Kč

www.tntrade.cz

Plusy a mínusy
+ dobrý výkon
+ malá výška
+ výkonný i pasivně
+ pro všechny patice
+ snadná montáž
+ lze měnit orientaci
– uchycení pro AM2 mohlo být lepší
– nekvalitní přibalená pasta
– vyšší cena
– větrák bez PWM

Chladič Scythe do testu zapůjčila společnost TN Trade

Ohodnoťte tento článek!