Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem nakonec vyřeší Evropská komise místo ÚOHS

0

Dva největší mobilní operátoři se dohodli na sdílení síťové infrastruktury. T-Mobile a O2 tak budují a spravují společné vysílače pro 2G, 3G i LTE sítě. Vodafone zůstal mimo a dodal, že taková spolupráce není pro Česko dobrá. „Věříme, že výhradní spolupráce dvou nejsilnějších hráčů neprospěje soutěži na trhu,“ řekla před dvěma lety Muriel Anton, tehdejší generální ředitelka Vodafonu.

O možném sdílení operátoři nakonec loni začali diskutovat také s Vodafonem. Firmy si tehdy najaly externího poradce, který měl situaci analyzovat a pokusit se najít vhodný obchodní model sdílení. Na základě těchto výsledků se pak operátoři měli rozhodnout, jestli má v projektu smysl pokračovat a jak bude spolupráce fungovat po právní a finanční stránce.

 

Po devíti měsících jsou ale jednání bezvýsledná. T-Mobile a O2 už sdílení spouštějí naplno, první operátor pokrývá západ, druhý východ republiky. Každý zvlášť si pak pokryje Prahu a Brno. Že spolupráce s Vodafonem nakonec padla, možná nasvědčuje i nová žaloba Vodafonu proti O2, které prý nasadil nekonkurenceschopné velkoobchodní ceny za xDSL.

Sdílení sítí posuzoval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten včera oznámil, že spor předal Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG Competition). Komise už řeší podobné případy v jiných členských zemích a chce o nich rozhodnout najednou a v širším kontextu.

Vzhledem k významu problematiky sdílení sítí pro rozvoj celého evropského telekomunikačního trhu byla tato realokace logickým krokem a Úřad tedy zastavil další šetření uvedeného případu. Plány na sdílení sítí mezi českými mobilními operátory tedy nadále prověřuje pouze Evropská komise, přičemž ÚOHS bude DG Competition poskytovat při tomto šetření plnou součinnost,“ říká tuzemský úřad.

Zdroj: ÚOHS

Ohodnoťte tento článek!