Sdružení CZ.NIC je na případný DDoS útok připravené

0

Praha, 7. března 2013 – Sdružení CZ.NIC spravující národní doménu .CZ si uvědomuje, že může být jedním z cílů dalších útoků, které od začátku tohoto týdne míří na společnosti v České republice (média, banky atd.). Díky robustnosti celého systému, který sdružení CZ.NIC využívá, je nepravděpodobné, že by mohlo v případě útoku dojít k jeho vyřazení z provozu. Takový útok by musel být velice silný a sofistikovaný. Bezpečnostní tým CZ.NIC také připravil efektivní nástroj, který může správcům sítí a serverů pomoci s otestováním odolnosti jejich infrastruktury.

První část našeho systému představuje registrační systém, s nímž pracují pouze registrátoři domén. Ten je nasazen ve dvou zcela oddělených lokalitách, které mají veškerá síťová propojení pomocí dvou nezávislých tras. Obě lokality mají také vlastní nezávislé připojení, a to jak do dvou uzlů peeringového centra NIX.CZ, tak do zahraničí a to protokolem IPv4 a IPv6,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Druhou součástí systému jsou potom samotné DNS servery, které slouží k propagování informací o doménových jménech. Nepřetržitý provoz DNS je zajišťován pomocí soustavy sekundárních jmenných serverů. Ty jsou vedle dvou lokalit v České republice umístěny také v USA, Chile, Japonsku, Rakousku, Německu, Švédsku, Velké Británii.

 

CZ.NIC klade důraz také na platformovou diverzitu řešení. Servery jsou založeny na odlišných hardwarových řešeních, používají různé operační systémy a v případě sekundárních jmenných serverů i různé implementace DNS serveru. Stejně tak i síťová infrastruktura v každé z lokalit je založena na zařízeních různých výrobců. Dalšími prvkem zvyšujícím robustnost architektury DNS systému je technologie Anycast, kterou využívají naše servery. Jednou z vlastností systému Anycast, která je užitečná mimo jiné v případě útoků, je efektivní rozkládání zátěže mezi těmito servery a jednotlivými lokalitami.

Protože si jsme vědomi důležitosti tohoto systému, existuje kromě dvou veřejně známých lokalit v České republice, kde jsou umístěny redundantní servery, ještě jedna záložní lokalita. Na ní jsme schopni v případě úspěšného útoku znovu spustit v krátkém čase rozhraní pro registrátory a systém provozovat dál,“ dodal Ondřej Filip.

Bezpečnostní tým sdružení CZ.NIC vyvinul nástroj, který dokáže vygenerovat zátěž stejného typu a intenzity, jaké dosahovaly aktuální útoky. Tento nástroj je nainstalován na velice výkonné farmě serverů, které umožňují vyvinout dostatečně silný datový tok. V současné době ho používáme pro testování vlastní infrastruktury a následně ho nabídneme i externím zájemcům.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. JJ, to je ten samý Google, co ještě před pár dny tak hořlivě šířil „srdceryvnou“ a veskrze lživou kampaň o „obraně svobodného internetu“ a o „boji proti cenzuře“, že?

    A vida, ta jeho podpisová akce byla nejspíš pouze dalším cynickým směrem osobních údajů pro vlastní prospěch!

  2. Tak jsem jen tak ze srandy nastřelil název hospodářského zvířete, co dělá „mé-e-e-e“ v plurálu a tady to asi funguje. Na první stránce nic pohoršujícího. Po doplnění výrazu „velký“ se situace obrátila 😀 😀 😀

  3. To je podle mě dobrý krok. Porna je na internetu tolik že člověk mohl napsat v podstatě cokoli a vždycky na něho nějaký ten hambatý obrázek vykouknul. A nemyslím si že jde o cenzuru, spíš o vyladění vyhledávání.