Seagate a Intel představují hybridní disky se Smart Response Technology

0

Již jsme se věnovali Western Digitalu a jeho hybridním diskům pro Ultrabooky. Společnost Seagate, která je v oblasti hybridních disků průkopníkem, nechce zůstat pozadu. Oznámila, že společně s Intelem vyvíjí hybridní pevné disky, jejichž křemíkovou cache bude řídit Smart Response Technology od Intelu. Seagate mimochodem už nějakou dobu hybridní disky neoznačuje zkratkou HHD (hybrid hard drive), nýbrž SSHD (solid state hybrid drive), je to ale jedno a to samé.

A v čem že je SRT vlastně lepší než to, co umí současné hybridní disky? Zatímco Seagate (přesněji řečeno technologie Adaptive Memory) momentálně umí na paměť Flash zrcadlit sektory, ke kterým systém nejčastěji přistupuje, Smart Response Technology umí na SSD uložit i stavy aplikací, čímž umožňuje rychlý přechod do režimu hibernace a opětovné probuzení. Intel a Seagate tvrdí, že v testu PCMark Vantage dosáhne takový disk o 30 % vyššího skóre než klasický pevný disk.

Intel SRT v současné době používá rychlé SSD s čipy SLC NAND, které je fyzicky zapojeno ve slotu na základní desce a logicky na svém vlastním kanálu sběrnice Serial ATA. Co je nám známo, současné hybridní disky se tváří jako klasické pevné disky a jejich cache je tudíž zcela neprůhledná. Aby řadiče rozhraní SATA dokázaly rozpoznat hybridní pevný disk a chytřeji zužitkovat jeho cache, musí podporovat takzvanou „hybrid information feature“, která je součástí standardu SATA, zatím ale nemá žádnou reálnou implementaci. Intel oznámil, že Smart Response Technology přinese podporu HIF ve druhé polovině roku 2013, vylepšené hybridní disky se tedy objeví až u ultrabooků s Haswellem a to ještě ne v první vlně.

 

Jak a jestli vůbec budou pevné disky s podporou HIF a SRT fungovat na řadičích jiných výrobců, zatím není známo. Viceprezident Seagate Emil Yappert sice hovoří o ultraboocích, ale i o přání na „rozšíření [hybridních disků] v ekosystému PC“.

No a to je vlastně všechno, co o nových hybridních discích víme. Podle tiskové zprávy zveřejněné na začátku týdne měly být disky demonstrovány na Intel Developer Foru v akci a obecenstvo mělo mít možnost vidět, že jsou téměř stejně rychlé jako plnohodnotné SSD. Pokud se předváděčka odehrála, odehrála se buď za zavřenými dveřmi, nebo ji žádný reportér nezaznamenal, nebo se o ni ani slovem nezmínil – od zmíněné tiskovky se po discích doslova slehla zem.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!