Seagate disky s héliem nechystá, o schůdnosti technologie má pochybnosti

0

Před měsícem jsme tlumočili zprávu, že společnost Western Digital již příští rok uvede na trh hermeticky uzavřené pevné disky s héliovou atmosférou, což má pomoci dosáhnout vyšších kapacit. Co na to konkurence? Seagate žádné plány na disky s héliem nemá. Ale běda, abyste si mysleli, že je snad společnost ve vývoji pozadu. Jon Piazza, šéf tiskového oddělení Seagate, poskytl serveru X-bit labs následující stanovisko:

„Zkoumáme technologii utěsněných disků plněných héliem, stejně jako mnoho dalších technologií, které slibují vyšší kapacity a nižší TCO. Seagate pracovalo s héliem od samých počátků, pravděpodobně dříve než kdokoliv jiný na trhu. Máme dnes přes 80 patentů vztahujících se k této technologii a nadále zkoumáme možnosti její využitelnosti, její výhody i cenu a rizika.“

Héliem plněných disků se ale od Seagate v dohledné budoucnosti nedočkáte. Společnost se raději chce soustředit na jiné zlepšováky magnetického záznamu, ze kterých by těžily všechny kategorie disků od těch konzumních po modely určené do datových center. Protože plnění héliem je drahá technologie, vyjma enteprise segmentu se nemá šanci zaplatit.

„Hélium dokáže překonat některé technické překážky interní konstrukce disku, ale vytváří nové výzvy – jak zamezit netěsnostem a snížit výrobní a materiálové náklady. Naštěstí stále zvládáme vylepšovat naše technologie a zvyšovat kapacity, aniž bychom se museli uchylovat k plnění disků héliem.“

Je tedy využití hélia v praxi nesmysl? Nebo se jen Seagate snaží vytvořit atmosféru nejistoty kolem technologie, kterou konkurence brzy bude mít a Seagate nikoliv? To se pravděpodobně dozvíme v průběhu příštího roku, kdy mají první „héliové“ disky přijít na trh.

 

Piazza se nezapomněl pochlubit, že Seagate pracuje na dalších technologiích s potenciálem vyšších kapacit. Konkrétně zmínil dvě, vám již pravděpodobně známou HAMR, která ke komerčnímu nasazení nemá daleko, a SMR, která je zatím hudbou vzdálenější budoucnosti.

Zkratka SMR znamená „shingled magnetic recording“ a záznamové stopy se při tomto způsobu zápisu částečně překrývají jako šindele na střeše. Na médium se tak vejde více dat, náhodný zápis ale vymaže sousední stopy, které se tedy musí nejprve přečíst, uložit do paměti a pak znovu zapsat, což proces zápisu výrazně zpomaluje; tyto nedostatky musí kompenzovat speciálně navržený souborový systém, nebo řídící logika disku (tak, jako dnešní SSD pomocí wear levelingu kompenzují omezený počet zápisů buněk NAND Flash).

Zdroj: X-bit labs

Seagate disky s héliem nechystá, o schůdnosti technologie má pochybnosti
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů