Seagate: HAMR stále není připraven,TDMR vypadá slibně a spokojenost se SMR

0

Seagate vypustil pár informací o tom, jak se jim daří s výrobou disků s technologií SMR (Shingled magnetic recording) a jak to vypadá s vývojem nových technologií HAMR (Heat-assisted magnetic recording) a TDMR (Two-dimensional magnetic recording).

Seagate SMR, HAMR a TDMR

Nejprve se podívejme na technologii SMR, jež si pomalu vydobývá prostor na trhu. Aktuálně Seagate prodal okolo čtyř miliónů disků postavených na této technologii a podle posledních informací jsou s nimi v Seagate spokojeni a plánují rozšíření jejich výroby. Údajně se jim totiž podařilo vyřešit problém, který bránil jejich většímu nasazení v průmyslovém segmentu. SMR disky zejména trpěly pomalejším zápisem v porovnání s dnes běžnými disky s PMR zápisem.

Přestože tedy záznam SMR nabídnul asi o 25 % vyšší kapacitu díky překrývajícím se stopám, musel zpočátku Seagate hodně pracovat na odladění firmware a navíc spolupracovat také s odběrateli, kterým pomáhal odladit systém, pokud to bylo možné. Pomalejší zápis SMR disků byl totiž způsoben tím, že v určitých případech bylo nutné opět zapsat sousední stopy, neboť zápis částečně poškodil jejich data.

Dave Mosley, provozní a technologický ředitel v Seagate, uvedl, že se společnosti podařilo firmware SMR disků odladit do takové míry, že zákazníci už nebudou muset do svého softwaru nijak zasahovat. Tímto odpadá největší brzda, která bránila rozletu SMR disků v průmyslovém segmentu. V příštím roce tak firma očekává nárůst zájmu o SMR disky. Později by se měly tyto disky začít objevovat také ve velkokapacitních data centrech, avšak zde se mění software pomalu a není snadné do něj razantně zasáhnout, takže Seagate musí úspěšně zamaskovat pomalejší zápis SMR disků, aby mohl proniknout i na tento trh.

HAMR je stále nespolehlivý

Další velký posun v hustotě zápisu a tudíž kapacitě jedné plotny by měla nabídnout technologie zápisu HAMR (Heat-assisted magnetic recording) a výhledově se během příštích deseti let očekává, že dovolí zvednout kapacitu pevných disků až ke 100 TB. Její rozjezd je však komplikovaný. Problémy jsou dokonce tak závažné, že se dle Seagate může stát, že technologie TDMR (Two-dimensional magnetic recording) dorazí dříve, než všemi omílaný HAMR.

Seagate SMR, HAMR a TDMR

K problému se opět vyjádřil Dave Mosley, který předpokládá příchod TDMR během následujících dvou let. TDMR je technologie, díky níž bude možné zmenšit velikost jednotlivých stop. Pomalu se totiž dostáváme do situace, kdy je limitem čtecí hlava, jež je větší než zapisovací. Velikost jednotlivých komponentů je limitována fyzikálními zákony a zmenšovat není možné do nekonečna.

Díky TDMR bude moci být čtecí hlava větší než stopa, což by za normálních okolností způsobovalo nežádoucí množství šumu. Avšak TDMR bude využívat vícenásobné čtení jedné stopy a to buďto větším počtem čtecích hlav v sérii (často se zmiňuje minimální počet tří čtecích hlav), nebo v horším případě bude muset jedna čtecí hlava provést při čtení stopy minimálně dvojí či trojí průjezd. Bonusem však bude téměř okamžité navýšení hustoty zápisu u plotny typu SMR na 2 Tb čtvereční palec a výhledově až na 4 Tb na stejnou plochu.

A proč se tolik mluví o HAMR? Současné disky využívající SMR mají hustotu zápisu okolo 1Tb na čtvereční palec, zatímco první disky s HAMR by měly nabídnout zhruba dvojnásobnou hustotu. Navíc se očekává posun technologie a disky s hustotou zápisu okolo 4–5 Tb na čtvereční palec. Slušný posun kupředu, ale prozatím v nejistém časovém horizontu.

Pár informací o HAMR z jiného tábora:

Údajně stále zbývá vyřešit několik problémů, a to především se spolehlivostí disků, ale mnoho překážek se již vyřešit podařilo. Navíc jak se zdá, i ostatní výrobci (Western Digital) mají s technologií HAMR problémy, a přestože se již mnohokrát objevily prototypy disků, zatím žádný výrobce je na trh neuvedl.

Seagate SMR, HAMR a TDMR

V Seagate očekávají začátek produkce disků postavených na technologii HAMR někdy během následujících dvou let, ovšem zprvu jen pro vybrané partnery. Řadoví zákazníci se tak mohou k těmto diskům dostat ještě později. Začátek produkce TDMR disků je plánován na podobnou dobu, a tak pokud dojde k dalším průtahům při vývoji technologie HAMR, může se stát, že dorazí dříve.

Zdroj: KitGuru 1, 2, IEEE MagSoc

Seagate: HAMR stále není připraven,TDMR vypadá slibně a spokojenost se SMR
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů