Seagate vydává 14TB pevné disky pro desktop. BarraCuda Pro má hélium a zápis TDMR

0

Na magnetické pevné disky se tu už moc často ve zprávách nedostává, zatímco nová SSD jsou vypouštěna každou chvíli. Tentokrát je tu ale něco nového z oblasti HDD, a jsou to novinky hrající na jejich silné stránky. Seagate totiž vydává nové pevné disky, které nabízejí kapacitu 14 TB, kterou si s SSD tak snadno nedopřejete. Takto velká HDD už sice pro servery firma vydala před nějakou dobou (disky Exos X14), nyní se ale 14TB modelů dostane i nám běžným zákazníkům.

Seagate je vydal najednou ve čtyřech řadách 3,5″ SATA disků. Kromě modelu BarraCuda Pro, který nás bude zajímat primárně, je to ještě 14TB model SkyHawk pro ukládání dat z bezpečnostních kamer a modely IronWolf a IronWolf Pro. Ty jsou určené pro NAS – základní je pro přístroje s maximálně osmi disky, IronWolf Pro pak do NASů s až 24 pozicemi. Hardwarový základ všech by měl být víceméně stejný, rozdíl je ale v tom, že BarraCuda Pro nemá senzor pro měření rotačních vibrací, které je u více enterprise zaměřených edic přítomný kvůli ochraně proti vibracím (jež jsou problematické při nahromadění velkého množství HDD pohromadě).

Disky jsou založené na technologii hermetického pouzdra plněného héliem. 14TB kapacita je dosažena s použitím celkem osmi záznamových ploten, z nichž jedna má kapacitu 1,75 TB při hustotě záznamu 1077 Gb na čtvereční palec. Rychlost rotace je 7200 otáček za minutu a formát používá emulované 512B sektory (interně ale asi disk má 4KB fyzické sektory). Rozhraní je klasické SATA s 6Gb/s rychlostí.

Zápis TDMR

Podstatný element je, že není použitý problematický zápis SMR, tyto disky mají standardní záznam. Respektive je u nich navíc použitá nová technologie, tzv. dvourozměrný magnetický zápis TDMR. V čem TDMR spočívá, jsme už popisovali zde u 14TB disku WD, který ji používá také. V krátkosti jde o to, že disk má čtecí hlavu schopnou snímat současně několik sousedících stop. Při vyhodnocování signálu určité stopy tak může odečíst rušení tvořené signálem vedlejších stop. Syrová přečtená data mají pak větší odstup signálu od šumu a tím i lepší kvalitu a spolehlivost. Plotny TDMR díky tomu dosahují vyšší hustotu záznamu než standardní PMR plotny s jinak stejnými parametry.

Disky BarraCuda Pro 14 TB (ST14000DM001) mají dosahovat sekvenčních přenosových rychlostí až 250 MB/s. Vybavené jsou 256MB cache. Díky héliové technologii se vzdor osmi plotnám uvnitř spotřeba drží na docela příznivých hodnotách. Při nečinnosti (ale s roztočenou plotnou, tedy ne ve standby) má průměrná spotřeba činit 4,9 W. Při aktivitě hlaviček/čtení/zápisu má průměrný příkon být 6,9 W. Tyto disky jinak oficiálně podporují nepřetržitý (24 hodin denně/7 dní v týdnu) provoz a záruka je pětiletá. Pokud byste měli zájem, byla 14Tb BarraCuda už otestována například webem AnandTech.

seagate-barracuda-pro-st14000dm001-helium-tdmr-pevny-disk

Circa 1100 korun za terabajt

14TB BarraCuda Pro (ST14000DM001) má oficiální cenu 580 dolarů. U nás ji zatím má v katalogu jen jeden obchod, kde je cena s DPH 15 500 Kč (což odpovídá). Je třeba dodat, že modely IronWolf a SkyHawk by asi mohly být levnější, protože u nich Seagate uvádí ceny 530 $ a 510 $. Je to u nich ale vyváženo jen tříletou zárukou. Uvidíme ale, jaké budou reálné rozdíly v cenách, až se částky trošku ustálí.

Seagate vydává 14TB pevné disky pro desktop. BarraCuda Pro má hélium a zápis TDMR
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.33%) 15 hlasů