Seagate končí s podporou Thunderboltu, bude dělat jen úložiště pro USB

0

Když se tak zavzpomínám, tak v letech 2012 a 2013 bylo o tomto rozhraní docela i slyšet a výrobci desky s těmito porty hlasitě inzerovali. Naproti dnes je kolem Thunderboltu v podstatě ticho. Intel sice nadále pracuje na nových generacích řadičů i vylepšených verzích samotného protokolu, už s nimi ale asi bude zajímat jenom „jablíčkáře“. Výmluvné je, že se od tohoto rozhraní některé firmy začaly přímo oficiálně distancovat. Už předloni to byl Acer, nyní se přidává jeden z dvou hlavních výrobců pevných disků – Seagate.

Seagate má nebo měl v nabídce různé externí disky či doky pro připojení disků k rozhraní Thunderbolt. Firma ale všechny tyto produkty opustí a přestane vyrábět. Thunderbolt z její nabídky kompletně zmizí, což mluvčí firmy potvrdil zpravodajskému serveru 9toi5mac. Externí disky a podobná zařízení tak společnost bude vyrábět jen se standardním rozhraním USB 3.0 (případně nastupujícím USB 3.1), případně bezdrátové komunikující přes Wi-Fi.

Adaptér pro externí disky s rozhraním Thunderbolt od Seagate
Adaptér pro externí disky s rozhraním Thunderbolt od Seagate

Thunderbolt je sice rychlejší než USB 3.0 a díky použití sběrnice PCI Express si zřejmě zachová výkonnostní vedení i nad USB 3.1 (které už má teoretickou propustnost 10 Gb/s). Problém je, že jde o proprietární řešení, potřebující řadiče od Intelu, zatímco řadiče pro standardizované USB nabízí levněji hned několik konkurujících si firem. Také díky větší složitosti Thunderbolt výrazně prodražuje výsledná zařízení. To bude spolu s malou penetrací na platformě PC asi důvod, proč Seagate tuto technologii oficiálně opouští. Ne každá firma asi takové rozhodnutí bude ventilovat nahlas, ale obávám se, že většina různých výrobců půjde nebo už vyšla stejnou cestou jako nyní Seagate.

 

Úložiště Lacie zatím u Thunderboltu zůstávají

Je pravda, že zprostředkovaně zůstane tato technologie u Seagate přítomná prostřednictvím dceřinné firmy Lacie koupené v roce 2012. V nabídce této divize se má Thunderbolt podle mluvčího Seagatu zatím udržet. Lacie nabízí externí úložiště zaměřené hlavně na platformu Applu, kde je podpora pro Thunderbolt takříkajíc naordinovaná shora a na rozdíl od světa PC tedy toto rozhraní slaví určité úspěchy. Zároveň se obvykle jedná o dražší výrobky pro náročnější až profesionální uživatele, což opět dává použití Thunderboltu větší smysl.

Z toho lze možná trochu vyčíst, jaký osud Thunderbolt čeká (pochopitelně se ale v tomto můžu plést). V prvé řadě se z něj stane rozhraní používané drahými pracovními stanicemi Mac Pro, kde může nalézt dlouhodobé živobytí. V oblasti PC naopak zřejmě zajde na nezájem. Nějakou dobu může nacházet zákazníky i mezi běžnými spotřebiteli používajícími Macbooky a iMacy. U těch ale bude muset bojovat s výrazně levnějšími externími disky či jinými perifériemi na bázi USB, v čemž nejspíš nemůže mít moc štěstí. Jiná situace by asi byla, pokud by se Thunderbolt více prosadil jako řešení pro jednoportové dokování notebooků. V tomto směru ale také moc aktivity není vidět – což bohužel platí i pro alternativní DockPort, jemuž zatím nepomohla ani standardizace v sdružení VESA.

 

Zdroje: Tom‘ s Hardware, 9to5mac

Ohodnoťte tento článek!