Seagate končí s výrobou 2,5″ disků se 7200 ot./min. Nahradí je hybridní disky

0

V dobách, kdy se nám o SSD nesnilo, či kdy byly většině populace cenově nedostupné, bylo jedinou šancí jak v notebooku zvýšit výkon úložiště pořízení dražšího disku s rychlostí rotace 7200 otáček za minutu. Časy se ale mění, ceny SSD klesají a jejich výkonnostní náskok na plotnové disky roste a roste. Alespoň u společnosti Seagate se proto podle všeho chýlí éra 7200otáčkových pevných disků pro notebooky ke konci.

Jejich výroba má totiž skončit ještě do konce letošního roku. V 2,5″ kategorii bude již Seagate vyrábět pouze disky rotující rychlostí 5400 otáček za minutu (pomineme-li modely pro servery). Pokud jste ale uživateli postižených typů, nemusíte se příliš obávat, firma si pravděpodobně ponechá dostatečné skladové zásoby na vyřizování reklamací.

Zastavení výroby této třídy disků je poměrně logické. Mobilní pevné disky s 7200 otáčkami za minutu jsou zaměřené striktně na zvýšení výkonu, a prodávají se za vyšší cenu. Potíž je v tom, že pokud je kritériem výkon, nemohou tato zařízení ani zdaleka konkurovat mnohem rychlejším úložištím SSD – do těch se investice vyplatí mnohem více. Navíc jsou také rychlejší plotnové disky hlučnější a žravější než ty pomalejší. Magnetické disky dnes uživatele jednoduše oslovují jen kapacitou (relativně k ceně), tu však rychlejší otáčení pochopitelně nezvyšuje.

Pevný disk Seagate Momentus

Seagate má pro dlouhodobé přežití na trhu notebooků v podstatě dvě možnosti. Jednak se může plně vrhnout na výrobu SSD (spekulovalo se o tom, že by firma mohla schlamstnout OCZ, což se však nenaplnilo), v tomto odvětví je však už docela plno. Druhou možností, která také není snadná, ale firma jí už sleduje, je prosadit hybridní pevné disky. Ty by měly ideálně spojit vysokou kapacitu magnetického disku s rychlostí SSD (ovšem stačilo by jim méně NAND). V současnosti se ovšem nezdá, že by technologie slavila nějaké velké úspěchy, uživatelé shánějící rychlé úložiště volí obvykle SSD.

Přinejmenším v blízké budoucnosti to ale budou právě hybridní pevné disky, na co se firma zaměří. Vyšší výkonnostní patro, které se po 7200otáčkových modelech uprázdní, mají zaplnit právě tato zařízení. I stávající hybridy má Seagate 7200otáčkové, s tím je však zřejmě konec. Jelikož magnetické plotny mají za úkol dodat kapacitu, zatímco výkon má na starosti přídavná NAND, budou napříště asi i hybridní disky konstruované s rychlostí 5400 otáček za minutu. (Tedy za předpokladu, že Seagate nepřikročí ke kompromisním 5900 – tuto rychlost používala firma v minulosti u úsporných disků v desktopu.)

 

Hybridní disky Momentus XT druhé generace by měla později v tomto roce nahradit generace třetí. Již dříve bylo oznámeno, že Seagate s Intelem propojí tato zařízení s Intelovou Smart Response Technology, což by mohlo efektivitu hybridního systému zvýšit. Na discích snad také bude výrazně více NAND, než u předchůdců (současný Momentus XT má jen 8 GB).

Logo společnosti Seagate

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. nemohl jsem si odpustit na to něco neříct. že máte přípomínky k win 2k chápu, už jen proto, že už nějakou chvíli není podporován … ale co máte proti Win XP tady pořád ? mě to případne jako kdyby si tu MS vylíval srdíčko, že jim nikdo nekupuje novější system… zmínka o win 8 je obvzlášť trapná, ten systém je do desktopů a notebooků NEPOUŽITELNÝ, jedině blbec by na něj přecházel … vzhledem k tomu, že podpora je do 2014 jak sami píšete, mají v klidu jeden rok na to, postupně přejít na Win7, ten už je relativně použitelný, i když i u něj narážíme (v práci, firemní sféra) neustále na různé problémy nekompatibility SW i HW … a s windows xp tu máme vyrázně menší problémy než s win 7 …. říkejte si co chcete, ale kdyby MS neukončil podporu Win XP, tak je ve firemní sféře nejlépe použitelný SW … kecy o bezpečnosti jsou nesmysly, kdyby chtěli, updaty by ten systém mohli udržovat donekonečna …

 2. Nejak nechapu smysl tohoto clanku.

  To mel byt jako nejaky bulvarni podtext?

  Ja pracuji v zahranaci u jedne z nejvetsich projekcnich firem na svete a take mame XP kvuli kompatibilite s 3D projekcnim programem.

 3. No, zastaralá… Windows 8 nejsou vhodná pro korporace, Vista byla jen nepoužitelný předobraz Windows 7. Pro úředníka není použití Windows XP žádná potupa. Vyměnit všechna PC během roku asi není ve velké organizaci dobrý nápad. Pokud je životní cyklus 4 roky, tak se ročně obnoví čtvrtina. Nepředpokládám, že by někdo upgradoval jen OS.

 4. Pointa clanku je o tom, ze stat ma s MS uzatvorenu nevyhodnu zmluvu a plati 16,5 mil. eur rocne (412 mil. CZK rocne) za licencie, ktore sa realne nevyuzivaju. Povedane inym slovami, vsetky pocitace mozu mat vzdy ten najnovsi Windows a Office, lebo sa za to plati, ale realne sa to nerobi.

  Je to nezmyselna zmluva, nie je nutne vzdy po vydani najnovsieho Windows alebo Office ho okamzite nasadit do statnej spravy, s nasadenim suvisia mnohe komplikacie, naklady a skolenia.

  V tomto je vidiet ako zapracovala Microsoft lobby a naservirovala vlade nezmysel.

  Z mojho pohladu to nie je nic ine ako vyhadzovanie penazi cez okno.

  Netvrdim, ze napr. slobodny software by bol nutne lepsim a lacnejsim riesenim (naklady na administraciu, skolenia, prisposobenie mozu byt znacne), ale ak uz Microsoft tak pri realnych zmluvach.

  Microsoft a jeho lobby je zderstvo a je smutne, ze toto zderstvo slovenska vlada umoznila.

  Alebo tie licencie namiesto statnej spravy pouziva niekto iny:DDD