Seagate končí se zelenými disky, novou éru zahájí rychlé Barracudy s 1 TB na plotnu

0

Seagate oznámil, že hodlá zjednodušit nabídku pevných disků pro stolní počítače do jediné modelové řady, která nabídne zároveň vysoký výkon a velké kapacity. Zákazníkům to má usnadnit výběr, partnerům a distributorům zredukovat náklady na distribuci.

Vice prezident Marketingu Seagate, Scott Horn, doslova říká: „Jednodušší rodina disků je přesně to, co zákazníci Seagatu žádají. Nová rodina disků Barracuda odpovídá tomu, co koncoví zákazníci chtějí – širokou nabídku kapacit disků s nejvyšším možným výkonem, který jim můžeme dát k tomu, aby mohli skladovat obrovské množství digitálního obsahu. Naši OEM partneři a zákazníci z distribučních kanálů chtějí redukovat režijní náchlady tím, že se budou moci starat a skladovat méně produktových řad.“

Podle analýz Seagatu se ukázalo, že mají výkonné disky téměř shodnou spotřebu jako úsporné disky, ale nabízejí mnohem nižší výkon.

K tomu nezbývá než dodat, že se konečně našel výrobce, který na plnou hubu řekl, že zelená mánie kolem „úsporných“ disků je spíše marketing, než aby měla podstatný význam. Na to ale snad ani není zapotřebí dělat nějaké analýzy, stačí podívat na triviální měření spotřeby (třeba do nedávného testu 2TB disků)

Mechanický pevný disk je v současnosti paradoxně jednou z nejúspornějších komponent, kterou do PC můžete osadit. Snažit se srážet spotřebu právě u disku je pošetilé, úspora 2 W je u průměrně výkonné sestavy s 50 W bez zátěže a 100–200 W v zátěži opravdu směšný argument.

Zelený disk kvůli spotřebě? Nesmysl.

Málokterý zkušenější uživatel PC pořizuje zelený disk proto, aby ušetřil na elektrice, to má smysl snad jen u zařízení, ve kterém bývá takových disků vic a běží v režimu 24/7. Seagate se (jistě záměrně) v tiskovce tváří, jako by úspora energie byla jedinou výhodou zelených disků, zapomíná ale na podstatně zajímavější vlastnosti, pro které jsou tak oblíbené – nižší cena, nižší zahřívání, nižší hlučnost a nižší vibrace. A s trochou snahy by mohly mít díky nižšímu namáhání i podstatně lepší životnost.

Pokud by Seagate dokázal nabídnout 7200otáčkové disky s kapacitou úsporných modelů za stejnou cenu, asi by tím konkurenci pořádně zatopil a argument s cenou by padl. Bojím se, že něco podobného nehrozí. „Úsporné“ disky se ale používají především všude tam, kde nelze zajistit lepší chlazení, nebo je zapotřebí tichý chod (set-top boxy, rekordéry, síťová úložiště, HTPC).

Ostatní důvody zmiňované v tiskové zprávě mi připadají dost na hlavu. Nezažil jsem, že by si někdo stěžoval kvůli tomu, že si může vybírat z velkého množství produktů s různými vlastnostmi (a že to s nabídkou Seagate není zdaleka tak zlé jako jinde) a zajímalo by mě, jakých úspor partneři zúžením portfolia Seagatu skutečně dosáhnou.

Pochybuji i o tom, že by měl Western Digital se svou zelenou linií podobné problémy a napadá mě jediné – o zelené disky Seagate není takový zájem, aby se jejich výroba vyplatila. Zvláštní ale je, že s tímto rozhodnutím jde ven zrovna v době, kdy cena disků vylezla na několikanásobek původních hodnot, a zvláštní je i snaha stavět portfolio výhradně na výkonných discích v době, kdy konkurence nabízí výkonnější řešení.

7200 otáček a 1 TB na plotnu

Zároveň se zprávou o konci výroby zelených disků Seagate uvádí na trh nové disky z modelové řady Barracuda s kapacitou 1 TB na plotnu. Do nabídky zařadil modely ST3000DM001 (3 TB), ST2000DM001 (2 TB), ST15000DM001 (1,5 TB), ST1000DM003 (1 TB), ST750DM003 (750 GB), ST500DM002 (500 GB), ST320DM000 (320 GB) a ST250DM000 (250 GB).

Anandtech už zveřejnil minirecenzi největšího 3TB modelu.

Disky z nové rodiny Barracuda se mají objevit nejprve u velkých zahraničních obchodů. Udávané ceny 72 USD za 1 TB model, 84 USD za 1,5 TB model, 106 USD za 2TB model a 180 USD za 3TB jsou pro nás jako z říše snů a je snad i zbytečné je přepočítávat, byla by to zbytečná provokace a dost blbá sranda – nejlevnější 3TB disky se u nás prodávají za sedm a půl tisíce, což je na hony vzdáleno orientačnímu přepočtu odpovídajícímu čtyřem tisícům s daní.

Špičkové modely Barracuda XT se objeví ve formě hybridních disků využívajících integrované SSD coby vyrovnávací paměť.

Produkce „zelených“ disků značky Seagate skončí v únoru 2012. A ještě jedna „drobnost“, která by mohla mít na vyznění zprávy výrazný vliv – v celé tiskovce se mluví pouze o rodině desktopových disků, nikoliv o modelových řadách pro spotřební elektroniku. Myslíte, že je možné, aby výrobce i tento segment úplně pustil svému teď už vlastně jedinému konkurentovi? Nebo se bude snažit cpát 7200otáčkové disky i tam, kde nikomu nechybí? A nebo budeme i nadále kupovat zelené disky Seagate, jenom se jim bude říkat disky pro spotřební elektroniku?

Zdroj: Seagate (1, 2), Anandtech (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!