Seagate má síťové úložiště postavené na Windows Storage Server 2012

0

Výrobci síťových úložišť v naprosté většině případů sází na upravený Linux s webovým rozhraním a implementovanými síťovými protokoly. Seagate se však vydal jinou cestou a vydal síťové úložiště s dlouhým názvem „Business Storage Windows Server 4-Bay NAS“.

Jak již zaznělo v názvu aktuality, na síťovém úložišti běží speciální edice Windows Server 2012 – Windows Storage Server 2012 Workgroup. Už jen tato informace může v některých IT správcích vzbudit brnění v prstech (a to jak v positivním, tak i negativním smyslu). Nehodlám se zde pouštět do nekonečné debaty a tom, který systém je v čem lepší či horší, faktem je, že Microsoft má i v tomto ohledu co nabídnout (viz níže).

Nejprve se podívejme na hardware – použitým procesorem je dvoujádrový 64bitový Intel Atom na frekvenci 2,13 GHz, sekunduje mu hned 4 GB operační paměti DDR3, na těle úložiště najdete hned tři porty USB, z toho dva splňují specifikaci USB 3.0.


Nechybí ani dvojice gigabitových portů, lze jich využít pro zajištění dostupnosti linky či pro vyrovnání zatížení sítě. Úložiště pojme až čtyři pevné disky. I když – není to tak úplně pravda. V horní části úložiště naleznete ještě slot USM pro připojení záložního média.

Mezi podporovaná seskupení disků patří RAID 0, 1, 5 a JBOD, díky operační systému ale existuje ještě další alternativa. Jmenuje se Storage Spaces. Tato funkce umožňuje pracovat s virtuálními disky vytvořenými nad fyzickými jednotkami, stále ale zajišťuje možnost parity dat či hot spare disku.

Mezi hlavní výhody bude nejspíš patřit příkladná podpora doménové struktury a Active Directory, pro znalce serverových systémů od Microsoftu však jistě vzniknou i další možnosti využití.

Pokud vás zajímá cena, není zrovna nízká. Úložiště bude zřejmě možné koupit pouze s osazenými disky, a to v kapacitách 8, 12 a 16 TB. Použité jednotky jsou samozřejmě ze série Seagate NASWorks. Doporučená cena nejnižšího modelu by se měla pohybovat okolo 32 000 Kč, 16TB varianta pak bude stát přibližně 40 000 Kč.

Zdroj: Seagate

Ohodnoťte tento článek!