Seagate nabízí 8TB disky Archive HDD. Mají šest ploten se SMR a nízkou cenu

0

Pokud vám jde o výkon úložiště, tak se už dávno poohlížete už výhradně po SSD. Nicméně pokud potřebujete úložný prostor pro větší množství dat, bude vás nadále zajímat i oblast pevných disků s klasickými magnetickými plotnami. I u nich se chvála Bohu stále uskutečňuje pokrok. V létě jsme informovali, že Seagate vyrobil první 8TB disk desktopového typu. Nyní se 8TB HDD dostávají do běžné nabídky v rámci řady Archive HDD – a co je zajímavé: vypadá to na docela atraktivní ceny.

Disky Archive HDD jsou určené zejména pro takzvané „cold storage“, tedy pro uložení dat, ke kterým se nepřistupuje příliš často a od úložiště tedy není třeba velký výkon. Pro tuto úlohu je jako stvořená technologie zápisu SMR (Shingled Magnetic Recording; používá překrývající se stopy, což komplikuje zápis, ale nikoliv čtení). Archive HDD je zřejmě prvním diskem, u kterého se Seagate technologií SMR chlubí, i když by nemělo jít o první model s plotnami tohoto typu.

8TB disk Seagate Archive HDD s technologií SMR
8TB disk Seagate Archive HDD s technologií SMR  

Archive HDD je klasický 3,5″ disk pro rozhraní SATA (6 Gb/s) se 128MB mezipamětí. Firma ho nabízí v kapacitách 8, 6 a 5 TB. První dva jsou dle specifikací šestiplotnové, 5TB model má čtyři plotny a patří zřejmě ještě do předchozí generace. Kapacita jedné plotny by zřejmě měla být 1,33 TB. Údaj o rychlosti rotace ploten je taktně zamlčen, máme ale důvody domnívat se, že to nebude 7200 otáček za minutu, ale spíše 5400 či 5900. Údaj o přenosových rychlostech při sekvenčním zápise či čtení totiž říká 150–190 MB/s (u 5TB 145–180 MB/s). V kotrastu s tím třeba pro také 6TB Enterprise NAS HDD s 7200 otáčkami udává Seagate 216 MB/s. Zároveň disky mají mít Archive HDD příjemnou spotřebu (na 3,5″ disk): v nečinnosti jen 5 W, při aktivitě 7,5 W. To opět ukazuje na snížené otáčky.

8TB disk Seagate Archive HDD s technologií SMR 8TB disk Seagate Archive HDD s technologií SMR

Co se spolehlivosti týká, nejsou Archive HDD vzhledem k cílovému využití určeny pro nějaké velké zátěže. Firma jim například dává nižší hodnocení co do středního času mezi chybami (800 000 hodin místo například 1,2 milionu u zmíněných Enterprise NAS HDD), i když se u nich podle specifikací počítá s nepřetržitým provozem. Záruka těchto modelů je tříletá. K dispozici by jinak měly být i verze s hardwarovou podporou šifrování a rychlého kryptografického mazání, ty jsou ale asi za příplatek.

 

 

Sedm tisíc za 8 TB?

Ačkoliv primárním posláním těchto disků je služba v datacentrech, kde budou skladovat nepopulární či zapomenuté videa a fotky uživatelů různých cloudů, atraktivní by mohly být i pro běžné smrtelníky. Vypadá to totiž, že nebudou příliš drahé. Na Amazonu se již objevila nabídka prodejce, který si za balík 20 kusů 8TB modelu (ST8000AS0002) účtuje 5336 USD. To vychází na 267 USD za kus, aneb v českých cenách něco pod 7000 CZK. Pořizovací náklady za 1 TB tedy vypadají stejně či lépe než u dnes nejvýhodnějších 3TB či 4TB desktopových modelů, ovšem s výhodou menšího počtu jednotek v systému. Otázka ovšem je, jak snadné bude je za podobné ceny maloobchodně sehnat u nás. Mimochodem, zmíněný prodejce avizuje dostupnost v lednu (januári) 2015.

Zdroje: Seagate, The Tech Report

Seagate nabízí 8TB disky Archive HDD. Mají šest ploten se SMR a nízkou cenu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto